Organik ve organik olmayan çiğ tüketilebilen sebzelerin mikrobiyel gıda güvenliği bakımından karşılaştırılması
Compasrison of microbial food safety of organic and non-organic raw consumed vegetables
- Tez No: 309699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KULEAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Antalya ilindeki organik ve konvansiyonel tarım yapılan tarla, bahçe, sera ve çiftliklerden alınan çiğ olarak tüketilebilen sebzelerden marul, maydanoz, roka, domates ve biber örneklerinin ve tarımda kullanılan toprak örneklerinin mikrobiyel yükleri bakımından karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, 5 organik çiftlikten 30 adet ve 5 konvansiyonel çiftlikten 30 adet olmak üzere toplam 60 örnek üzerinde toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB), toplam maya-küf, Escherichia coli, Salmonella spp., Listeria monocytogenes ve E. coli O157:H7 analizleri yapılmıştır.Çalışma sonucunda konvansiyonel marul ve roka örnekleri ile organik marul ve roka örnekleri TAMB ve maya-küf yönünden karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Konvansiyonel marullarda ortalama E. coli yükü 2,52 log kob/g (±1,44) iken, organik marullarda bu yük 3,94 log kob/g (±1,75)'dır. Ortalama E. coli sayıları, konvansiyonel rokalarda 2,56 log kob/g (±1,50), organik rokalarda 4,03 log kob/g (±1,76)'dır. Organik ve konvansiyonel maydanozlar, üç mikrobiyolojik kriter açısından da karşılaştırıldıklarında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Organik ve konvansiyonel biber örneklerinde TAMB ve maya-küf sonuçları karşılaştırıldığında fark bulunmamıştır. Konvansiyonel ve organik domatesler ise TAMB sonuçları bakımından birbirinden faklıdır. Konvansiyonel domateslerde TAMB sayıları ortalama 5,17 log kob/g (±1,31), organik domateslerde ise ortalama 3,98 log kob/g (±0,90) olarak bulunmuştur. Domates ve biber örneklerinin hiçbirinde E. coli varlığı tespit edilmemiştir. Analize alınan örneklerin hiçbirinde Salmonella spp., Listeria monocytogenes ve E. coli O157:H7'ye rastlanmamıştır. Sonuçlara bakıldığında domates ve biber örneklerinin mikrobiyolojik yüklerinin marul, roka ve maydanoza göre hem organik hem de konvansiyonel ürünlerde genel olarak daha düşük olduğu görülmüştür. Toprak örneklerine bakıldığında organik tarım topraklarında bulunan E. coli yükünün, konvansiyonel tarım topraklarından daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, in the terms of microbial loads, the purpose of comparison were made for lettuce, parsley, arugula, tomato and pepper (raw consumed vegetables) samples and soil samples from the organic and conventional fields, orchards, greenhouses and farms in the province of Antalya. In this study, a total of 60 samples were collected; 30 of these samples from 5 organic farms and 30 of them from 5 conventional farms. Samples were tested for total aerobic mesofilic bacteria (TAMB), total yeast and mould, Escherichia coli, Salmonella spp., Listeria monocytogenes ve E. coli O157:H7.At the end of the experiments, conventional lettuce and arugula samples and organic lettuce and arugula samples were compared in terms TAMB and yeast and mold, there was no statistically significant difference. In conventional lettuce samples E. coli 2,52 cfu/g (±1,44) and in organic lettuce samples E. coli 3,94 cfu/g (±1,75) were found. In organic arugula samples E. coli 4,03 cfu/g (±1,76) and in conventional arugula samples E. coli 2,56 log kob/g (±1,50) were detected. Organic and conventional parsley compared to the three in terms of microbiological criteria and there was no statistically significant difference. In organic and conventional pepper samples, yeast-mold and TAMB results were compared and no difference was found. Conventional and organic tomatoes were different in terms of the TAMB results. In organic tomatoes TAMB 3,98 cfu/g (±0,90), while in conventional tomatoes TAMB 5,17 cfu/g (±1,31). E. coli were not detected in any of the organic and conventional tomato, pepper samples. Salmonella spp., Listeria monocytogenes and E. coli O157:H7 were detected none of the samples. Generally, results of microbiological loads in both organic and conventional products; tomato and pepper samples was lower than lettuce, arugula and parsley samples. In soil samples, E. coli load of organic farm soils were higher than conventional farm soils.