Lignin'in tekstil elyafı olarak çekime hazır hale getirilmesi
To get ready to spinning as a textile fiber of lignin
- Tez No: 309708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında saf ligninin tekstil lifi olarak çekilebilirliği incelenmiştir. Bilinen lif üretim tekniklerinden farklı olarak son yıllarda yaygınlaşan ve geliştirme aşamasında olan, elektro üretim (elektrospinning) yöntemi ile eriyikten lif çekimi yönteminden modifiye edilerek geliştirilen bir üretim sistemi tasarlanmış ve deneylerde kullanılmıştır.Kâğıt endüstrisi için atık konumunda olan lignini tekstil endüstrisinde en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla lignin çözeltileri öncelikle elektrospinning yöntemi ile çekilebilirliği bakılmıştır. Daha sonra eriyikten lif çekimi yönteminin modifiye edilmesiyle üretilen deney düzeneğinde eriyikten lif halinde çekilebilirliği denemesi yapılmıştır.Çalışma sonucunda kahverengi pudra halinde polimer olan ligninin direkt olarak çözücüleriyle elektrospinning yöntemi ile lif çekimi zorlukları henüz aşılmamış olup ligninin %20 NaOH çözeltisinde ve PVA blenderi ile lif çekimi gerçekleştiği diğer çözücülerle lif oluşumu gerçekleşmediği görülmüştür. Eriyikten lif çekimi yönteminin modifiye edilmesi ile tasarlanan deney düzeneğinde, düze deliklerinden lif çıkışı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated spinnabilitiy of lignin as a textile fiber. Unlike the well-known fiber manufacturing techniques, electrospinning which became widespread in recent years and in development and the technique that is modified from melt spinning are used in experiments.For the purpose of evaluating the best way lignin which is the waste for the paper industry, firstly looked at electrospinnability of lignin solutions. And then, experimented melt spinnability experiment in experimental setup which is modified from melt spinning.Results of the study showed that lignin as a form of brown powder has been unopened the difficulties of electrospinning of lignin directly, in 20% NaOH- lignin solution and PVA lignin blends can be spinned but in the other solutions fiber formation is not occured. In experimental setup which is modified from melt spinning, fiber output is observed from the spinneret holes.