Bazı zenginleştirici ürünlerin artemia (Artemia salina Linneaus, 1758)'nın besinsel içeriğine ve yağ asidi kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of some enriching products for artemia (Artemia salina Linneaus, 1758) on nutritional content and fatty acid composition
- Tez No: 309707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL BAHADIR KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, deniz balıkları kuluçkahanelerinde kullanılan Artemia (Artemia salina Linneaus,1758)'da bazı ticari zenginleştiricilerin, yağ asitleri ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, yetiştiricilik sektöründe kullanılan Olio ?3 ve Redpepper isimli ticari zenginleştiriciler, ayrıca Eustigmatophyceae sınıfından Nannochloropsis oculata türü alg Artemia'nın zenginleştirilmesinde kullanılmıştır.Çalışmanın biyokimyasal analiz sonuçlarına göre nem en yüksek kontrol (%91,07), en düşük Olio ?3 (%87,09) grubunda; ham kül en yüksek N.oculata+Olio ?3 (%2,05), en düşük kontrol (%1,23) grubunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of some enrichment products used in marine hatchery on nutritional content and fatty acid composition of Artemia (Artemia salina Linneaus, 1758) were investigated. Enriching products named as Olio ?3 and Redpepper used in the aquaculture industry and also algae Nannochloropsis oculata from Eustigmatophyceae class were used for enrichment of Artemia.According to results of the biochemical analysis, moisture in the control group (%91.07) is the highest and the lowest moisture is in the Olio ?3 group (%87.09). The highest crude ash value was seen in N.oculata + Olio ?3 group (%2.05), the lowest crude ash value was found in the control group (%1.23). Of Olio ?3 and Olio ?3+N.oculata (%6.25) in terms of crude protein in the experiment in both groups had the highest result. The lowest crude protein was found in the control group (%5.13).