Betonarme kolonların kuru karışım püskürtme beton ile güçlendirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
Strengthening of concrete with spray dry mix concrete columns with a study on the experimental
  1. Tez No: 309724
  2. Yazar: SERDAR KASAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELDA ALKAN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Betonarme kolonların güçlendirilmesinde pek çok teknik uygulanmaktadır. Yapı elemanının içinde bulunduğu koşullara göre en uygun olan teknik seçilerek uygulanmalıdır. Zaman ve maliyet gibi çeşitli kriterlere göre yapılacak bu güçlendirme tekniklerinden bir tanesi de, püskürtme beton ile güçlendirme yöntemidir.Bu tez çalışmasında betonarme kolon elemanlara güçlendirme amaçlı olarak kuru karışım püskürtme betonun uygulanmasının etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmada 2 adet yalın, 3 adet 1 cm, 3 adet 2 cm ve 2 adet 3 cm tabaka kalınlığında kuru karışım püskürtme uygulanmış toplam 10 kolon numunesi eksenel yük altında test edilmiştir.Yapılan deneysel çalışmalar kapsamında yalın ve kuru karışım püskürtme beton uygulanan numunelerin yük-yerdeğiştirme eğrileri, taşıma gücü kapasiteleri sunulmuştur. Sonuç olarak kuru karışım püskürtme beton uygulanmasında tabaka kalınlığının artması ve donatı uygulamasının sonuçları olumlu şekilde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A great deal of techniques are practiced in strengthening the reinforced concrete columns. The technique catering for the best for the construction component is to be picked. One of the strengthening techniques that will be practiced based on time or cost is gunned concrete.The impacts of dry mix gunned concrete for purposes of strengthening reinforced concrete columns have been studied within the scope of this study. In the experiment phase, 2 pieces plain, 3 pieces 1 cm, 3 pieces 2 cm and 2 pieces 3m cm layer thickness dry mix gunned concrete have been applied and 10 pieces of column samples in total have been tested under axial load.In the experimental studies in lean and dry mix shotcrete applied to the samples within load - displacement curves and bearing capacities are presented. As a result, it has been recorded that in dry mix gunned concrete application the increase in the layer thickness and fittings has positive impacts on the outcomes of the study.