Kayın (Fagus orientalis L.) kerestesinde eğilme özelliklerinin tahribatsız yöntemle tespiti
Investigation of bending properties of beech wood (Fagus orientalis L.) using nondestructive method
- Tez No: 309730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GÜNTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kayın odununun eğilme özellikleri tahribatsız muayene yöntemlerinden olan stres ? dalga yöntemiyle belirlenmiş ve statik test yöntemleri ile elde edilen eğilme özellikleri karşılaştırılarak aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Farklı enine kesit ve uzunluklara sahip kayın odunu örnekleri önce görünür yoğunluklarının hesaplanması için tartılmış ve hacimleri hesaplanmıştır. Daha sonra bir rutubet ölçer yardımıyla rutubet miktarları bulunmuştur. Örneklerin yoğunluk, rutubet ve ebatları MTG Timber Grader cihazında kullanılarak dinamik elastikiyet modülü okunmuştur. Örnekler daha sonra 3 nokta eğilme testine tabi tutulmuştur. Burada elastikiyet modülü ve statik eğilme dirençleri yük ? deformasyon eğrilerinden hesaplanmıştır. Yapılan ölçümlerde dinamik elastikiyet modülü ile statik elastikiyet modülü arasında yüksek bir regresyon katsayısı (0.86) olduğu görülmüştür. Dinamik elastikiyet modülü ile statik eğilme direnci arasındaki regresyon katsayısı (0.72) ve statik elastikiyet modülü ile statik eğilme direnci arasındaki regresyon katsayısı ise (0.74) olarak hesaplanmıştır. Çalışma da ayrıca test edilen örneklerin doğal frekans değerleri ve bazı fiziksel özellikleri kullanılarak küçük örneklerde bazı mekanik özellikler tahmin edilmeye çalışılmıştır. Ancak oluşturulan istatistiksel modellerde elde edilen regresyon katsayılarının 0.02 ? 0.44 arasında olduğu dolayısıyla bu modeller ile sağlıklı tahmin yapmanın mümkün olmadığı görülmüştür. Doğu Kayını odunun mekanik özellikleriyle alakalı parametrelerinin değerlendirilmesi tahribatsız test yöntemlerinden olan stres ? dalga metodu ile yapılabilmektedir. MTG Timber Grader cihazı eğilme değerlerinin kısa sürede elde edilmesini gerektirecek durumlarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study; bending properties of beech wood (Fagus orientalis L.) were measured using stress ? wave method which is one of the non ? destructive methods, bending properties measured by static testing methods were compared and correlation between them were tested. First, lumbers which were different in length and cross section were weighed and dimensions were measured. Then, moisture contents were obtained via moisture meter. By using the density, moisture, and dimensions of the samples in MTG Timber Grader device, dynamic modulus of elasticity and natural frequency values were determined. And then, samples were subjected to 3 point bending test. In this test, modulus of elasticity and static bending strengths were calculated using load ? deformation curves. Results showed that there is a high regression coefficient (0.86) between dynamic modulus of elasticity and static modulus of elasticity. Regression coefficient between dynamic modulus of elasticity and static bending strength was measured as (0.72) and regression coefficient between static modulus of elasticity and static bending strength was measured as (0.74). Furthermore, some mechanical properties of the clear beech samples were predicted using statistical models consisted of natural frequency and some physical properties. Statistical models resulted regression coefficients between 0.02 ? 0.44, thus prediction of clear wood mechanical properties is not reliable. It was concluded that mechanical properties of beech wood lumber can be measured via stress ? wave method which is one of the nondestructive testing methods. MTG Timber Grader can be used to determine bending properties if fast measurements are required.