2.4 GHz alıcı verici sistemler için diyot ile entegre edilen frekansı değişebilen aktif mikroşerit anten tasarımı ve analizi
For 2.4 GHz transceiver RF front-end wireless application frequency tunable active microstrip antenna design and analysis
- Tez No: 309731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında 2.4 Ghz ISM bandında çalışan kablosuz haberleşme sistemlerinin alıcı-verici sistemlerinin en önemli bloklarından biri olan anten tasarlanmıştır. Tasarlanan antenler, mikrodalga sistemlerinde sıklıkla kullanılan bir program olan CST microwave studio 2011 üzerinde tasarlanmış ve laboratuar ortamında gerçeklemesi yapılmıştır.Öncelikli olarak Aktif eleman kullanılmadan geometrideki süreksiz noktalar arttırılmış ve merkez frekansının ne denli değiştiği incelenmiştir. Ayrıca mikroşerit antenin bağıl dielektrik sabitinin değişimi de incelenmiştir. Sonuçları analiz edilmiştir. Mikroşerit yapı kullanılarak elde edilen pasif antenler günümüzde evlerimize kadar gelen ve kablosuz modem olarak bilinen alıcı-verici cihazların anten çıkışına yerleştirilmiş ve performansı gözlenmiştir.2.4 Ghz frekansı bölgesi seçilmiş olup tasarlanan tüm aktif antenlerin tasarımlarda kapasitif, pin diyot gibi aktif elemanlar kullanılmıştır. Kullanılan aktif elemanların eşdeğer devre modelindeki sanal empedans minimize edilerek dc besleme değerinin değiştirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede rezonansa geldiği frekansı ( merkez frekansı ) isteğe bağlı olarak değiştirilmesi sağlanmıştır. Aktif elaman konumunun ve sayısının anten üzerindeki etkisi incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, active and passive microstrip antennas are designed as which is one of the most important blocks of the 2.4 GHz ISM band transceiver wireless communication systems. The antennas is designed and made in the CST microwave studio 2011 program and is implemented in laboratory.Firstly, Geometry which has not got an active element is used. Discontinuous points are increased in the geometry, and the central frequency of the active element has been investigated to what extent. In addition, in relative permittivity microstrip changing is investigated. Results were analyzed. Passive antennas which is obtained by microstrip structure is used to observe performance of transceiver is known as a wireless modem. The antenna was placed in the output of the modem or transceiver.2.4 GHz frequency region is chosen active antenna designs, the pin or capacitive diode is used as active elements in antenna. Active elements? equivalent circuit model is used to minimize virtual impedance by changing the value of dc supply. In this way, resonance frequency (center frequency) has been changed to optional. The number of active antenna element and its effect on the position are examined and analyzed.