Aşırı bakır koşullarındaki mısır çeşitlerinde hidrojen peroksit ön muamelesinin fotosentetik aygıt ve antioksidan sistem üzerine etkisi
Pre-treatment of hydrogen peroxide on photosynthetic machinery and antioxidant system in maize cultivars exposed to excess copper
- Tez No: 321462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİYE TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dışarıdan uygulanan düşük konsantrasyonda H?O?'nin mısır (Zea mays L.) bitkilerinin bakır toleransı üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla bakır stresine hassas (Akpınar) ve toleranslı (Pegaso) olarak seçilen iki farklı mısır (Zea mays L.) çeşidi düşük konsantrasyonda hidrojen peroksit ön muamelesine tabii tutuldu, daha sonra bakır stresi koşullarında fotosentetik aygıt ve antioksidan sistemlerinde meydana gelen değişimler incelendi. Antioksidan enzim aktiviteleri (askorbat peroksidaz, katalaz, guaiakol peroksidaz, glutatyon redüktaz, süperoksit dismutaz), malondialdehid (MDA) içeriği ve içsel H2O2 miktarı spektrofotometrik olarak, fotosentetik aygıttaki değişimler ise florometrik olarak belirlendi.Yapılan incelemeler sonucunda, bakır stresinin bitki büyümesini inhibe ettiği, MDA içeriğini, iç H2O2 miktarını ve antioksidan enzim aktivitelerini artırdığı, klorofil flüoresans parametrelerini ise olumsuz etkilediği bulundu. Dışardan H2O2 ön muamelesinin bitkilerin MDA içeriğini, iç H2O2 miktarını azalttığı, antioksidan enzim aktivitelerini artırdığı ve klorofil flüoresans parametrelerini iyileştirdiği bulundu.Elde edilen verilere göre, bakır stresi koşullarındaki mısır çeşitlerinde, H2O2 ön muamelesinin antioksidan sistemi aktive ederek fotosentetik aygıtı koruyabileceği ve stresin olumsuz etkisini azaltabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this investigation, H?O? pre-treatment were investigated on copper tolerance in maize (Zea mays L.) leaves.For this purpose, antioxidant enzyme activities (ascorbate peroxidase, catalase, guaiacol peroxidase, glutathion reductase, superoxide dismutase), malondialdehyde (MDA) content, endogenous H?O? levels were determined spectrophotometrically, the changes happened in the photosynthetic apparatus were analyzed fluorometrically; in two maize (Zea mays L.) cultivars Akpınar (sensitive) and Pegaso (tolerant).After all observations, it has been found that the copper stress has reduced the growth of the plants, increased levels of MDA, endogenous H?O? content, and antioxidant enzymes activities while it damaged to the chlorophyll fluorescence parameters. It has been reported that pre-treatment of H?O? has reduced the endogenous H?O2 content, and levels of MDA, increased antioxidant enzymes activities and ameliorated chlorophyll fluorescence parameters.As a consequence of these results, we can say that pre-treatment of H?O2 may decrease the negative effects of the copper stress by activation of antioxidant system enzymes, and defense the photosynthetic apparatuses in maize plants.