Hidrojen peroksit ön muamelesinin bakır stresi toleransı üzerine etkisi
The effect of hydrogen peroxide pre-treatment on copper stress
  1. Tez No: 285394
  2. Yazar: ŞULE GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİYE TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bakır stresine maruz bırakılan mısır (Zea mays L.) bitkisinin iki farklı çeşidinde (Akpınar ve Pegaso) düşük konsantrasyonda hidrojen peroksit ön uygulamasının bitki yapraklarının su içeriği, prolin ve çözülebilir toplam protein miktarları, indirgen şeker seviyesi, mineral madde miktarları ile kuru ağırlıkları üzerine etkisi araştırıldı.Bu amaçla bitkilerin yaprak su potansiyeli psikometrik, indirgen şeker, prolin, çözülebilir protein ve iyon miktarları spektrofotometrik olarak incelendi.Yapılan analizler sonucunda, bakır stresinin prolin ve indirgen şeker miktarlarını artırdığı, su içeriği, kuru ağırlık, iyon ve çözülebilir toplam protein içeriğini azalttığı belirlendi. Dıştan uygulanan hidrojen peroksit ön uygulamasının, bitkilerin su içeriği, kuru ağırlık, iyon ve çözülebilir protein miktarındaki kaybı önemli derecede azalttığı görüldü. H2O2 ön uygulamasının, prolin ve indirgen şeker miktarını kontrollerine göre daha fazla artırdığı bulundu.Elde edilen verilere göre, düşük konsantrasyonda uygulanan hidrojen peroksitin osmotik ayarlama sağlayarak stresin olumsuz etkisini azaltabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The effect of low concentration of hydrogen peroxide pre-treatment on leaf water potential, proline and total soluble protein contents, the level of reducing sugar, the amount of ions and dry weight of plant leaves were investigated in two different species (Akpınar and Pegaso) of maize (Zea mays L.) plants exposed to copper stress.For this purpose, leaf water potential of plants were measured psychometrically, the amount of reducing sugar, proline, soluble protein and ions were determined spectrophotometrically.Although copper stress increased the amount of reducing sugar and proline, it decreased water content, dry weight, ions and total soluble protein contents compared to control. Exogenous hydrogen peroxide pre-treatment significantly reduced the loss of water content, dry weight, ions and soluble protein of plants. Hydrogen peroxide pre-treatment increased the amounts of reducing sugar and proline more than control plants.According to these results, it was concluded that low concentration of hydrogen peroxide pre-treatment reduced the negative impact of stress by providing osmotic adjustment.