Baykan-Kurtalan-Şirvan (Siirt) arasındaki tuz içeren birimlerin stratigrafik-sedimantolojik incelenmesi ve ekonomik önemi
Stratigraphical ? sedimentological investigation and economic importance of saliferous units among Baykan-Kurtalan-Şirvan (Siirt)
- Tez No: 309825
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Doktora tezi kapsamında Batman ve Siirt illeri arasında kalan 6000km2 lik alan çalışılmıştır. Tezin başlığını oluşturan tuz içeren birimler, Alt ? Orta Miyosen yaşlı Lice Formasyonu içerisinde yer almaktadır. Lice Formasyonu, çökel birliktelikleri göz önüne alınarak Yapılar ve Sulha üyeleri olmak üzere iki ayrı üyeye ayrılmıştır. Tuzlu birimler, bordo ? yeşil renkli, jips içeren, killi ? siltli birimlerin ardalanmasından oluşan Sulha üyesinin 200 ? 280 m'leri arasında yer almaktadır.Lice Formasyonu'nun sedimantolojisini en iyi ifade edebilecek kesimlerden 10 adet ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır ve bölgede TPAO ve Fernas enerji şirketleri tarafından yapılan sondaj verileri çalışılmıştır. Bu stratigrafik kesit ve sondaj karotlarından derlenen 307 adet örnekden ince kesit, SEM, jeokimyasal analiz, palinojik ve paleontolojik incelemeler yapılmıştır.Yapılan laboratuar çalışmaları sonucunda; tuzlu birimlerin Alt - Orta Miyosen zaman aralığında, gelgit üstü ? sabka ortamında çökeldiği belirlenmiştir. Tuzların Permiyen ? Triyas ve Oligosen evaporitlerinin yeniden işlenmesi sonucu çökeldiği belirlenmiştir.Yapılan incelemeler ve analizler sonucunda; Sulha üyesine ait killerin çimento hammaddesi olarak kullanılabileceği, tuzlu birimlerin, çözelti madenciliği yapılarak değerlendirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
6000 km2 field between Batman and Siirt is studied in scope of the doctorate thesis. Salty units that constitute the thesis topic are situated in Lower ? Middle Miocene age Lice Formation. Lice Formation is divided into two members as Yapılar and Sulha according to their sediment combination. Salty units are burgundy-green colored, and situated between 200 ? 280m of Sulha member that is made from intercalation of clayey and silty units that contain gypsum.10 metrical stratigraphic sections are taken from the parts that can represent Lice Formation?s sedimentology the best; data of drilling operations made by TPAO and Fernas Energy companies are studied. 307 examples that are collected from stratigraphic sections and drilling cores are prepared for thin section, SEM, geochemical analysis, palinogical and paleontological analyses.At the end of laboratory studies, it is determined that salty units have precipitated in Lower ? Middle Miocene time period, in supratidal- sabkha environment. Salts have precipitated as a result of recycle of Permian ? Trias and Oligocene evaporates. At the end of researches and analysis, it is determined that clays belong to Sulha member can be used as raw material of cement. It is also determined that salty units can be utilized with solution mining.