Farklı dozlarda gidya ve kimyasal gübre uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.) bitkisinde bitki gelişimi ve bazı besin elementleri içeriğine etkileri
The effects of gyttja and chemical fertilizer applications of different doses on pepper (Capsicum annuum L.) to plant growth and some nutrients content
  1. Tez No: 309826
  2. Yazar: CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada gidya ve kimyasal gübre uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.) bitkisinde bitki gelişimi ve bazı besin elementi içeriklerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada yetiştirme ortamlarına kontrol (G=N0P0K0 ), gidyanın 3 dozu (G1, G2 ve G3) ve mineral gübrelerin 3 dozu (N1P1K1, N2P2K2 ve N3P3K3) uygulanmıştır. Mineral gübre olarak 100, 200 ve 300 ppm N olacak şekilde (NH4)2SO4), 30, 60 ve 90 ppm P2O5 olacak şekilde TSP, 45, 90 ve 180 ppm K20 olacak şekilde K2SO4 gübreleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda, uygulamaların sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, sürgün uzunluğu, yaprak sayısı, kök kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök boğazı çapına etkilerinin istatistiksel anlamda önemli (p < 0.01) olduğu belirlenmiştir. Gidya ve kimyasal gübre uygulamalarının yaprakların azot, fosfor, magnezyum, demir (p < 0.01), kalsiyum ve mangan (p < 0.05) içeriğine etkileri önemli bulunmuştur. Uygulamaların kök uzunluğu ve potasyum, çinko, bakır içeriğinde istatistiksel anlamda önemli bir değişim meydana getirmedikleri belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Gidya, bitki gelişimi, besin elementi içeriği, biber
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of gyttja applications and chemical fertilizers were investigated on plant growth and some nutrient element contents in pepper. Control group (G0=N0P0K0), three doses of gyttja (G1, G2 and G3) and three doses of mineral fertilizers (N1P1K1, N2P2K2 and N3P3K3) were applied. For mineral fertilizer; 100, 200 and 300 ppm nitrogen ((NH4)2SO4), 30, 60 and 90 ppm phosphorus (TSP), 45, 90 and180 ppm potassium (K2SO4) were used. At the end of study, the significant (p < 0.01) effects of the applications for fresh shoot weight, shoot dry weight, shoot lenght, leaf number, root dry weight, root fresh weight, and stem diameter were determined. The effects of gyttja and chemical applications for nitrogen, phosphorus, magnesium, iron (p < 0.01), calsium and manganese contents were found significant (p < 0.05). There is no significant change of the applications to root lenght and potassium, zinc, copper content were determined.Key words : Gyttja, plant grown, nutrient contents, pepper