Ortaokullarda çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin rekreasyon faaliyetlerine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi (Siirt ili örneği)
Evaluation of the views of the physical education and sport teachers working in secondary schools about recreation activities (Siirt province example)
- Tez No: 603388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ MUHAMMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Ortaokulda Çalışan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin Rekreasyon Faaliyetlerine İlişkin Görüşlerinin Değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; 2018-2019 eğitim- öğretim yılı ikinci döneminde Siirt ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan 230 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Siirt merkezde 38 (otuz sekiz) Siirt iline bağlı ilçelerden ise; Baykan 18 (on sekiz), Eruh 10 (on), Kurtalan 26 (yirmi altı), Pervari 22 (yirmi iki), Şirvan 14 (on dört) ve Tillo 4 (dört) orta okulda görev yapan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinden 127'si erkek ve 103'ü kadın olmak üzere toplam 230 öğretmen araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akgül, Karaküçük ve Ertüzün'ün (2018) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yaparak Türkçe'ye uyarladıkları“Rekreasyon Fayda Ölçeği- RFÖ”kullanılmıştır. Verilerin analizinde katılımcıların demografik özelliklerine göre rekreasyon faaliyetlerine yönelik fayda düzeylerini karşılaştırmak için t- Testi ve ANOVA, gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için ise VI TUKEY testi kullanılmıştır. Katılımcıların rekreasyon faaliyetlerine yönelik fayda düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartmak amacıyla Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Normal dağılım sergilemeyen verileri bulunmadığından başka bir analiz uygulanmamıştır. Araştırma sonucunda;“Rekreasyon Fayda Ölçeği- RFÖ”Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri açısından tüm alt boyutlarda; cinsiyet, eğitim durumu, yaş durumu, mesleki deneyim ve mesleki kıdem açısından anlamlı olarak değişmemektedir. Cinsiyet durum değişkenine göre ise Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin Psikolojik alt boyutuna bakıldığında ise Rekreasyonel aktivitelere katılımın; bireylerde zihinsel sıkıntılardan kurtulma, hoş ruh hali, yeteneklerin farkına varabilme, potansiyel yeteneklerini geliştirme, işlerinden daha fazla zevk alma, sorunlarıyla baş edebilme ve yeni deneyimler ile bilgiler kazana bilme açısından anlamlı olarak değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the views of the physical education and sport teachers working in secondary schools about recreation activities. . The population of the study is composed of 230 Physical Education and Sport Teachers working in secondary schools of Siirt Province National Education Administration of second of second term of 2018-2019 academic year. The sample group is composed of a total of 230 teachers 127 of whom are male 103 of whom are female who voluntarily participated in the study and who are still working in Siirt centre (38), in provincial towns such as Baykan (18), Eruh (10), Kurtalan (26), Pervari (22), Şirvan (14) and Tillo (4). In the investigation,“Recreation Benefit Scale - RBS”, adapted to Turkish by Akgül, Karaküçük and Ertüzün, was used as data collecting tool. In analysing the data, according to the demographical properties of the participants, t- test and ANOVA was applied to compare the benefit levels of recreational activities; and VI TUKEY test was used to determine the diffrences among the groups. In order to reveal the relation between benefit levels to recreational activities of participants, Pearson Corelation analysis was used. No other analysis was applied since there were no data exhibiting abnormal distribution. As a result of the study,“Recreation Benefit Scale – RBS”does not change significantly with Physical Education and Sport Teachers in terms of all sub-dimensions such as gender, education, age, professional experience and professional seniority. According to gender variable, when the teachers' psychological sub-dimension is examined, participation in the recreational activities, it is seen that it has changed significantly in terms of individuals' freeing themselves from mental stress, happy spritual manner, being aware of their abilities, developing their potential abilities, enjoying more from their job, coping with problems, and being able to achieve information and new experiences.