Drosophila melanogaster'in farklı soylarına ait erkek ve dişi popülasyonlarında nanopartiküllere bağlı ömür uzunluğu toksisitesinin araştırılması
Investigation of longevity toxicity depending on nanoparticles in male and female populations of different strains of Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 667039
  2. Yazar: KAKAGELDI AMANDURDYYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Nanoteknoloji yeni teknolojiler geliştirerek insan hayatını daha konforlu hale getirmektedir. Bu alanda kullanılan nanopartiküller 1-100 nm boyutlarında ve sahip oldukları kimyasal reaktivite, elektrik iletkenlik, fiziksel dayanıklılık, manyetizma gibi özellikleri ile mikrometrik maddelere göre daha üstündürler. Bu özelliklerinden dolayı sağlık, kozmetik, gıda, tarım, savunma ve çevre gibi sektörlerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Dünya çapında NP içeren ürünlerin artması ile insan ve diğer canlılar solunum, sindirim ve deri yoluyla NP'lere maruz kalmaktadırlar. NP'lere sürekli maruz kalmanın canlılar üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu da tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma, NP'lerin Drosophila melanogaster'de doz-süre etkileşimine bağlı olarak ömür uzunluğu üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Yöntem: NP'lerin olası toksik etkilerini belirlemek için genetik bir model organizma olan D. melanogaster'in yabanıl ve mutant soylarının dişi ve erkek popülasyonlarında in vivo ömür uzunluğu testi uygulanmıştır. Bulgular: Farklı dozlarda NP'ler D. melanogaster'in yabanıl ve mutant soylarının dişi ve erkek popülasyonlarına kronik olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Nanotechnology makes human life more comfortable by developing new technologies. Nanoparticles used in this field are 1-100 nm in size and are superior to micrometric materials with their chemical reactivity, electrical conductivity, physical durability and magnetism. Because of these properties, it is used extensively in sectors such as health, cosmetics, food, agriculture, defense and environment. With the increase of NP-containing products worldwide, humans and other living things are exposed to NPs through respiration, digestion and skin. The effects of continuous exposure to NPs on living things are not known exactly. This study was conducted to determine the effects of NPs on longevity in Drosophila melanogaster depending on dose-time interaction. Method: In order to determine the possible toxic effects of NPs, in vivo longevity test was applied in male and female populations of wild and mutant strains of D. melanogaster, a genetic model organism. Findings: Different doses of NPs have been chronically applied to male and female populations of wild and mutant strains of D. melanogaster.