Synthesis of novel potentially bioactive 3-(3-substituted phenyl-1,2,4-oxadiazolyl-5-methyl)-1-imidazolidine-2,4-diones and 5-nitro-2-((3-substituted phenyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)methylthio)-1H-benzo[d]imidazoles
Yeni potansiyel biyoaktif 3-(3-sübstitüe fenil-1,2,4-oksadiazolil-5-metil)-1-imidazolidin-2,4-dionların ve 5-nitro-2-((3-sübstitüe fenil-1,2,4-oksadiazol-5-il)-1H-benzo[d]imidazollerin sentezi
  1. Tez No: 309848
  2. Yazar: GÜLSÜN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada yeni 3-(3-sübstitüe fenil-1,2,4-oksadiazolil-5-metil)-1-imidazolidin-2,4-dionların (hidantoinler) ve 5-nitro-2-((3-substitue fenil-1,2,4-oksadiazol-5-il)metiltiyo)-1H-benzo[d]imidazollerin oluşturulması amaçlanmıştır. Bunun için, öncelikle, 3,5-disubstitue-1,2,4-oksadiazollerin sentezi için kullanılan p-substite aromatik monoamidoksimler p-sübstitüe benzonitril türevlerinden sentezlendi. Azot ve kükürt atomları üzerindeki protonları uzaklaştırmak için potasyum karbonat ve sodyum hidroksit gibi bazlar kullanıldığında, bu klorometil oksadiazoller, 1-metil hidantoin ve 5-nitro-2-merkaptobenzimidazol gibi N-H veya S-H gruplarını içeren heterosiklik yapılarla kolaylıkla tepkimeye girmişlerdir. 5-(Klorometil)-3-aril-1,2,4-oksadiazollerin 1-metilhidantoin ile tepkimesinden N-substitue ve 5-nitro-2-merkaptobenzimidazol ile tepkimesinden S-substitue ürünler elde edilmiştir. Bunların yapısal özellikleri, fiziksel (erime noktaları, Rf değerleri) ve IR, NMR (1H NMR and 13C NMR) and LC-MS gibi spektroskopik yöntemlerle belirlendi. Buna ek olarak, tam yapı tayini yapmak için X-ışını kırınımı kullanıldı. Bu yeni bileşiklerin tümü oksadiazol, hidantoin ve sülfanil-nitro-benzimidazol gibi potansiyel biyoaktif gruplar içerdiği için, ileride daha donanımlı uluslararası laboratuvarlarda bu maddelerin biyolojik aktivitelerini incelemeyi planlıyoruz.
Özet (Çeviri)
This work is aimed to assemble of novel 3-(3-substituted phenyl-1,2,4-oxadiazolyl-5-methyl)-1-imidazolidine-2,4-diones (hydantoins) and, 5-nitro-2-((3-substituted-phenyl-1,2,4-oxadiazol-5-yl)methylthio)-1H- benzo[d]imidazoles. In order to achieve this, firstly, p-substituted aromatic monoamidoximes used for the synthesis of 3,5-disubstituted-1,2,4-oxadiazoles were synthesized from p-substituted benzonitriles. Then these amidoximes were used in order to prepare 5-(chloromethyl)-3-aryl-1,2,4-oxadiazoles. These chloromethyl oxadiazoles were easily reacted with heterocycles having N-H or S-H groups such as 1-methyl hydantoin and 5-nitro-2-mercaptobenzimidazole when bases such as potassium carbonate and NaOH, respectively, were used for removing protons on nitrogen and sulfur atoms. The reaction products of 5-(chloromethyl)-3-aryl-1,2,4-oxadiazoles with 1-methylhydantoin are N-substituted products; and with 5-nitro-2-mercaptoimidazole, S-substitution products were obtained and structurally determined by physical (melting points, Rf values) and spectroscopic data, namely, IR, NMR (1H-NMR and 13C-NMR) and LC-MS spectra. In addition, X-Ray diffraction data was used to resolve full structure. Since all of these novel compounds carry potent biactive groups like oxadiazole, hydantoin and sulfanyl-nitro-benzimidazole, we are planning to examine their bioactivity assays in collaboration with well-equipped international laboratories in the near future.