4,4'-diamino-2,2'stilbendisülfonik asit esaslı poliimidlerin sentezi ve bazı özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
The synthesis of 4,4'-diamino-2,2'stylbendisulfonic acid base polyimides and theoretical investigation of some properties
  1. Tez No: 811862
  2. Yazar: BARIŞ KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Ticari kimyasal aminler olan Piridin-4-amin, Oktadekan-1-amin, 4-heksil anilin ve L-fenillalanin çıkış maddeleri ile ayrı ayrı 2 aşamalı sentez ile difenilamin türevleri elde edildi. Ardından elde edilen difenilamin türevleri 3,3',4,4'-Bifeniltetrakarboksilik dianhidrit ve piromellitik dianhidrit ile 4,4'-diamino-2,2'-stilbendisülfonik asit esaslı Poilimid 1 (PI1), Poilimid 2 (PI2), Poilimid 3 (PI3), Poilimid 4 (PI4) ve Poilimid 5 (PI5) sentezi gerçekleştirildi. PI1, PI2, PI3, PI4 ve PI5'in kuantum kimyasal hesaplamaları Gaussian 09W programı kullanılarak yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ve zamana bağlı yoğunluk fonksiyonel teorisi (TD-DFT) çalışmaları ile geometri optimizasyon, Muliken atomik yükler, dipol moment hesaplamaları, HOMO LUMO enerjilerinin hesaplamaları, MEP analiz ve NBO analiz incelendi. 1H-NMR, FT-IR, UV-görünür spektroskopik analizler ve DSC analizi ve TGA/DTA ısıl analizler ile sentezlenen bileşiklerin ve polimerlerin karakterizasyonları gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Diphenylamine derivatives were obtained by separate 2-step synthesis with commercial chemical amines, Pyridine-4-amine, Octadecane-1-amine, 4-hexyl aniline and L-phenylalanine starting materials. Subsequently, the obtained diphenylamine derivatives 3,3',4,4'-Biphenyltetracarboxylic dianhydride and pyromellitic dianhydride and 4,4'-diamino-2,2'-stilbenedisulfonic acid based Polyimide 1 (PI1), Polyimide 2 (PI2), Polyimide 3 (PI3), Polyimide 4 (PI4) and Polyimide 5 (PI5) synthesis was carried out. Quantum chemical calculations of PI1, PI2, PI3, PI4 and PI5 using Gaussian 09W program, density functional theory (DFT) and time dependent density functional theory (TD-DFT) studies, geometry optimization, Muliken atomic charges, dipole moment calculations, HOMO LUMO Calculations of energies, MEP analysis and NBO analysis were examined. Characterizations of synthesized compounds and polymers were performed by 1H-NMR, FT-IR, UV-Visible spectroscopic analyzes and DSC analysis and TGA/DTA thermal analysis.