Uçucu kül, mermer tozu ve endüstriyel atık kumu yol alt yapısında kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usage possibility of fly ash, marbel dust and industrial waste sand for road subbase fill materials
- Tez No: 309914
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN FIRAT, YRD. DOÇ. DR. MANSUR SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Atık modern toplumun çözülmesi gereken ve ihmal edilemez bir sorunudur. Üretimle beraber atıklar çeşitlenmekte ve miktarı artmaktadır. Atıklar endüstriyel, sağlık, şehir ve sanayi gibi ortaya çıkış yerlerine göre isimlendirilir. Atıklardan bazıları ortaya çıkış aşamasında kimyasal işleme tabi tutulmadan su ile işlem görür. Bunların bir kısmı toz haldedir veya kurutulduktan sonra toz haline getirilebilir. Bu çalışmada endüstriyel atık kum, mermer tozu ve uçucu külün karayolu dolgusunda değerlendirilmesi olanağı araştırılmıştır. Türkiyede yaklaşık senelik ortaya çıkış miktarları mermer tozu 650000, endüstriyel atık kum 600000 ve uçucu kül 13 milyon tondan fazladır. Bu üç katı atığın her biri % 5-40 oranlarda iki farklı doğal zemine karıştırılmıştır. Kürlenmiş ve kürlenmemiş karışım numunelerine dinamik, fiziksel ve mekanik deneyler yapılmıştır. Bu özelliklerinde oluşan değişimlerin mikro yapı ile ilişkisini belirlemek içinde karışımlara XRD, SEM ve EDX analizleri uygulanmıştır. Çalışma, karayolu dolgusunda katı atıkların kullanımı yöntemini tekrar gündeme getirmiş, deney sonuçları bu üç katı atığın kara yolu dolgusunda kullanılacak yaş CBR'ı düşük (% 8, 13) CI ve CL sınıfı plastik zeminlerin iyileştirilmesinde zemin/atık oranı olarak 85/15 oranında kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Waste is the non-ignorable problem of the modern world to be solved. When production increases, type and amount of waste increase as well. The wastes are classified by sector where they come out as industrial waste, medical waste and domestic waste. Some sorts of wastes are processed by water without a chemical process while the waste is coming out. Some of these wastes are in form of dust or they can be turned into dust after dried. In this study, the possibility of recycling marble dust, fly ash and industrial waste sand in road subbase is studied. In Turkey approximately more than 650.000 tons tons of marble dust, 600.000 tons of industrial waste sand and 13 million tons of fly ash come out in a year. Each of these three solid wastes is mixed with two different natural soils in different ratios from 5 to 40 %. Dynamical, physical and mechanical analyses have been carried out for the mixture of cured and uncured samples. In order to compare the changes with micro-structure; XRD, SEM and EDX analyses are tested on the mixtures. This study shows that the issue of using solid wastes materials the test results show that soil/waste rate can be 85/15 in the reinforcement of CI and CL class plastic soil which has low wet CBR (8, 13 %) to be used in highway fill.