Yoğun bakım ünitesinde acinetobacter baumannii kolonizasyon ve infeksiyon gelişimine yol açan risk faktörleri ile bulaşma yolları ve dinamiklerinin belirlenmesi
Transmission routes, transmission dynamics and risk factors of acinetobacter baumannii infection and colonization in the intensive care unit
  1. Tez No: 309940
  2. Yazar: MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: YBÜ'de Acinetobacter baumannii bulaşma yollarının, kolonizasyon ile infeksiyon için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: İç Hastalıkları YBÜ'de 4 ay süre ile yapılan prospektif kohort çalışmadır. Hastalardan, yakın çevresinden, telefon ve klavyeden, personel ellerinden periyodik kültür örnekleri alındı. A.baumannii kolonizasyonu olan örnekler tespit edildi. İnfeksiyon etkeni olduğu görülen örneklere genotipleme ve PCR uygulandı.Bulgular: Çalışmaya 59 hasta alındı. Alınan 1169 örnekten 48'inde (% 4,1) kolonizasyon tespit edildi. Hastaların % 37,2'sinde (22/59) kolonizasyon ve % 13,5'inde infeksiyon (8/59) saptandı. A.baumannii ile kolonize olan hastalarda fatalite hızı % 45,5 iken (10/22), infekte olan hastalarda % 25 (2/8) idi. APACHE II skoru (HR: 1.068, % 95 G.A: 1.016-1.121, p=0.009) ve kanser varlığı (HR: 4,971, % 95 G.A: 1.493-16.551, p=0.009) mortalite için, solunum yetmezliği (HR:2.720, % 95 G.A.: 1.087-6.804, p=0.032) kolonizasyon için, KOAH (HR: 11.569, % 95 G.A: 1.718-77.878, p=0.035) ve aminoglikozid kullanımı (HR: 26.919, % 95 G.A: 2.289-316.620, p=0.028) infeksiyon için bağımsız risk faktörleri olarak tespit edildi. Yakın çevrede kolonizasyon olması hastada kolonizasyon oluşmasını artırmaktaydı (OR:11,563, % 95 G.A: 1.249-107.067, p=0.018). Elde edilen 8 kökenden toplam 5 farklı klon olduğu görüldü. PCR sonuçlarına göre karbapenem direnci % 100 idi. Tüm örneklerde karbapenemaz OXA-51 üretimi mevcuttu.Sonuç: Acinetobacter infeksiyon ve kolonizasyon gelişimini; KOAH, aminoglikozid kullanımı ve pulmoner yetmezlik artırmaktadır. Yakın çevresinde kolonizasyon oluşması hastada da kolonizasyonu artırmaktadır. Acinetobacter'in mortalite üzerine beklenenden daha az etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Aim of this study is to evaluate transmission routes, dynamics and risk factors of Acinetobacter baumannii infections and colonization.Material and methods: This is a prospective cohort study which was done in the Internal Medicine ICU for 4 months. The cultures were periodically collected from the patients, patients? beds, tables, pumps, telephones, keyboards and hands of staff?s, doctors? and nurses?. Colonization of A.baumannii was detected. Genotyping and PCR were applied to all of the samples which caused infections.Results: Fifty nine patients were included and 1,169 samples were collected, 48 of them were colonized with A.baumannii (4.1% of all samples). Colonization and infection rates were 37.2% (22/59) and 13.5% (8/59) and the fatality rates of the patients colonized and infected with A.baumannii were 45.5% (10/22) and 25% (2/8), respectively. APACHE II score (HR: 1.068, %95 CI: 1.016-1.121, p=0.009) and cancer (HR: 4,971, 95% CI: 1.493-16.551, p=0.009) were independently risk factors for mortality. Respiratory failure (HR:2.720, 95% CI.: 1.087-6.804, p=0.032) was independently risk factor for colonization. COPD (HR: 11.569, 95% CI: 1.718-77.878, p=0.035) and use of aminoglycosides (HR: 26.919, 95% CI: 2.289-316.620, p=0.028) were independently risk factors for infection. Colonization in the patients? surrounding environment with A. baumannii increased the risk of patients? colonization (OR:11.563, 95% CI: 1.249-107.067, p=0.018). Five different A.baumannii clones were detected. Carbapenem resistance was 100%. All of the samples had OXA-51 carbapenemase production.Conclusion: This study showed that the risk factors for developing A. baumannii infection and colonization are COPD, use of aminoglycosides, and respiratory failure, and colonization in the patients? surrounding environment with A. baumannii increases the risk of patients? colonization, and the effect of A. baumannii on mortality is less than expected.