Yoğun bakım ünitesinde acinetobacter baumannii enfeksiyonu gelişimine yol açan risk faktörleri ile bulaşma yolları
Risk factors associated with acinetobacter baumanni infection in intensive care unit and transmission routes.
- Tez No: 247500
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, Dahili Yoğun Bakım ünitesinde yatan hastalarda Acinetobacter baumannii enfeksiyonlarının bulaşma yollarının belirlenmesi ve mikrobiyolojik yöntemlerle gösterilmesi amacıyla prospektif kohort bir çalışma olarak geçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Haziran 2009 ? Kasım 2009 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Ünitesinde 48 saatten uzun süreli yatan tüm hastalar oluşturdu. Veri toplama aracı olarak literatür bilgileri ışığında hazırlanan bilgi toplama formu kullanıldı. Hasta ve çevresinden kolonizasyon örnekleri alındı. Elde edilen veriler exel formatından STATA 10.0 istatistik programına aktarıldı ve t testi, ki kare, cox regresyon yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Toplam 150 hastanın dahil edildiği çalışmada, bakteriyolojik açıdan incelenmek üzere 437 kez 6 ayrı steril serum fizyolojik (%0,9 NaCl) ile ıslatılmış pamuklu çubuk ile toplam 2622 adet örnek alındı. Acinetobacter baumannii kolonizasyonu 43 (%29) hastada saptandı. Alınan hasta örneklerinden sırasıyla en çok rektum, derin trakeal aspirasyon veya orofarinks ve aksiler, antekubital ve ingüinal bölgelerden alınan örneklerde Acinetobacter baumannii saptandı.
Özet (Çeviri)
The study is conducted prospectively to detect Acinetobacter baumannii infections via microbiological methods and to determine the transmission routes in patients staying in the Intensive Care Unit. The study was conducted in the Intensive Care Unit of the Marmara University Hospital between June 2009 and November 2009. Patients staying in the Intensive Care Unit longer than 48 hours were included into the study. Data were collected by means of data collection forms prepared in the light of literature. Some of colonization samples were taken from the patients and their environment. The resulting data were transferred from Exel format to the statistical program, STATA 10.0. t test, chi square, and Cox regression methods were used. From the 150 patients included in the study, samples were taken for bacteriological examination 437 times with 6 different sterile swabs damped with serum physiologic (%0,9 NaCl) fluid counting a total number of 2622 samples. Acinetobacter baumannii colonization was detected in 43 (29%) patients. Acinetobacter baumannii was detected most commonly in the rectum, and with decreasing frequency in deep tracheal aspiration and in samples taken from oropharynx, axillary, antecubital and inguinal areas.