Babur'un hatıratında geçen hayvan adları ve bunların Türk dili açısından değerlendirilmesi
Animal names in babur's memoirs and the analysis of the names in terms of Turkish language
- Tez No: 30995
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 303
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; Türk dili ve kültür tarihi içinde oldukça önemli bir yeri olan Hindistan ? Türk İmparatoru Gazi Zahîreddin Muhammed Babur Şah'ın ?Baburname? adıyla bilinen hâtıratında kaydettiği ve haklarında önemli bilgiler verdiği Hindistan, Afganistan ve Türkistan faunalarına mahsus bütün hayvanlara ait adlar; orijinal nüshalar taranarak tespit edilmiş, leksikolojik metotla incelenmiş ve bu adların etimolojik yapıları araştırılarak anlam karşılıkları bulunmuştur.Araştırmada, Baburname'de bahsi geçen hayvanlarla ilgili bütün bilgilerin genel mahiyeti hakkında bilgi verilmiş; zoolojik esaslar göz önüne alınarak hayvan adlarının ne şekilde sınıflandırılacağı açıklanmış, eser içindeki sayfa ve satır numaraları tespit edilen bütün hayvan adları ve hayvan topluluk adları, nüsha farklılıkları göz önüne alınarak, içinde geçtikleri metin parçalarıyla beraber transkripte edilmiş ve metin parçalarının Çağataycadan Türkiye Türkçesine tercümeleri yapılmıştır. Ayrıca zoolojik esaslara göre sınıflandırılıp alfabetik olarak sıralandırılan hayvan adları, bu adların bazı eski ve çağdaş Türk şivelerinde bulunan şekillerinden ve bu adlara ilişkin bilgiler içeren yerli ve yabancı çeşitli kaynaklardan yararlanılarak karşılaştırmalı olarak semantik açıdan incelenmiştir.Elde edilen bütün tespitlerin ışığında, araştırmanın sonucu ve özeti olarak, eser içinde geçen bütün hayvan adlarının etimolojik orijinleri, istatistiksel veriler belirtilmek suretiyle tablolar halinde gösterilmiş ve Türkiye Türkçesi, İngilizce ve Latince anlam karşılıklarını belirten bir liste oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work which is prepared as an MA thesis, covers the names of animals belonging to the fauna of India, Afganistan and Turkistan which the Turkish emperor of India Gazi Zahirreddin Muhammed Babur Shah noted and described in his memoirs known as Baburname, a work of great importance for the Turkish language and cultural history. The names are scanned from the original manuscripts of Baburname and surveyed by using lexicological methods; the etymological structure of the names have been fully investigated and corresponding forms have been identified.In the study, an overview of all the information given concerning the animals in Baburname is provided, and the classification and categorization of the animal names are explained bearing in mind zoological principles. All animal names and animal group names are transcripted and translated from Chaghatai into Modern Turkish together with the passages where these names occur with page and line numbers indicated, being mindful of differences of manuscript copies. The names of animals which are classified according to zoological principles and put in alphabetical order are comparatively examined with the forms of these words in some old and modern Turkic dialects. In addition, both national and international sources which include notes involving the animal names occuring in Baburname are made use of and examined and studied comparatively from the semantic aspect.In the light of all the information accumulated, the etymological origins of all the animal names mentioned in Baburname are presented in tables with relevant information as a summary and the result of the research. There is also a list supplied which includes the corresponding meanings of the animal names in Modern Turkish, English and Latin.