Bâburnâme: Bir birey olarak bâbur ve yeni bir nasihatnâme türü
Bâburnâme: Bâbur an an individual and a new genre of mirrors for princes
- Tez No: 366622
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
XV.-XVI. yüzyılda Timurlu soyundan gelen bir mirza olan Bâbur, 1494-1530 yılları arasındaki yaşamını günümüzde bilinen adıyla Bâburnâme adlı hatıratında kaleme almıştır. Hatırat, Bâbur'un hayatındaki askeri, siyasi ve kültürel alandaki birçok olayın yıllara göre bölümlenmiş birer anlatımıdır. Bugüne kadar akademik sahada çoğunlukla tarih ve dilbilim üzerine çalışmalara konu olan Bâburnâme, bu tez ile birlikte edebiyat açısından ele alınmıştır. Oysa Bâbur'un edebiyat ile kurduğu bağ son derece güçlüdür. Bunu edebiyat alanında yazdığı eserlerin yanı sıra, hatıratında okuduğunu belirttiği, alıntılar yaptığı edebiyat eserlerinden de gözlemleyebilmek mümkündür. Bu bağlamda tezde, Bâbur'un hatıratından yola çıkarak onun hükümdarlık algısının adab literatürü başta olmak üzere, edebiyat metinlerinden ne derece etkilendiği ve Bâbur'un bu etkiyi ne biçimde kullanıp dönüştürdüğü tartışılmıştır. Böylece edebiyatın, bir hükümdarın dünya görüşünü nasıl ve ne açıdan etkilediği ortaya konmuştur. Bu sayede Bâburnâme'nin bir hatırat olmanın yanı sıra, bireysel deneyimlere dayanan yeni bir tür nasihatnâme olduğu da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Bâbur, who was a Timurid descendant, lived in XV.-XVI. centuries and wrote his life story that took place between 1494-1530, in his well known memoirs Bâburnâme. The memoirs include the annual military, political and cultural incidences of Bâbur's life. Up to the present, Bâburnâme has been worked by historians and linguists in the academic field and it has been discussed from the point of literature in this thesis study. In fact, the link between Bâbur and literature is very strong and it can be understood by not only Bâbur's literary works but also the literary works which were remarked and quoted by Bâbur. In this thesis, by considering the adab literature in the first place, his perception of sovereignty has been discussed by analyzing Bâbur's memoirs to understand to what extent it was influenced from literary works and how Bâbur used and transformed that influence. Thus, the impact of literature on the world perspective of a monarch has been discussed and Bâburnâme has been revealed that it is not only a memoir, but also a new genre of mirrors for princes that is based on individual experience.