Postmenopozal osteoporozda metabolik problemler ve kemik mineral dansitometresi ile serum bor düzeylerinin ilişkisi
The relationship between metabolic problems and bone mineral density with serum boron levels in postmenopausal women
  1. Tez No: 309953
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM DİÇER CENGİZ, YRD. DOÇ. DR. GAMZE SİNEM ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada postmenopozal osteoporozda metabolik problemler ve kemik mineral dansitometresi ölçümleri ile serum bor düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi planlanmıştır.Materyal Metod:Çalışmamızda Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine 2010-2011 yılları arasında başvuran 40 adet postmenopozal hastanın hormonal (FSH, E2, TSH, parathormon, kalsitonin), biyokimyasal (lipid profili, AKŞ, açlık insülin, kalsiyum [Ca], fosfor [P], magnezyum [Mg], potasyum [K], sodyum [Na], vitamin D, bakır [Cu], çinko [Zn]), idrar parametreleri (24 saatlik idrarda kalsiyum, 24 saatlik idrarda fosfor, 24 saatlik idrarda magnezyum, 24 saatlik idrarda glukoz) ve kemik mineral yoğunluk (KMD) ölçüm verileri (Lumbar T skoru, Femur T skoru, LumbarL1-4 BMD g/cm² (bone mineral density), Femur boyun BMD g/cm²) toplanmış olup, hastalar besin değerlendirme anketi yapılmak üzere çağrıldı. Ayrıca hastaların kan ve 24 saatlik idrar örnekleri besinlerle alınan ve vücutta bulanan bor miktarının tespiti amacıyla incelendi. Tüm bu incelemeler sonunda KMD'ye etki edecek parametreler araştırılıp, farklı KMD gruplarında metabolik ve bor düzeyleri karşılaştırıldı. Verilerin analizi SPSS for Windows 11.5 paket programında yapıldı. P0.05). Hasta gruplarına göre diyet ile kalsiyum alımları incelendiğinde osteoporoz grubunda her iki gruba göre de kalsiyum alımının daha fazla ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p0.05).Serum bor ve idrar bor düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir korelasyon olduğu gözlendi (p0.05).Vücut ağırlığı, yağ kütlesi, gövde yağ ve yağsız kas kütlesi açısından tüm hasta grupları değerlendirilmiş, idrar bor atılımı az (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze the relationship between metabolic problems and bone mineral density with serum boron levels in postmenopausal womenStudy design: In our study biochemical (lipid profile, fasting glucose, fasting insulin, Ca, P, Mg, K, Na, vitamin D, Cu, Zn), hormonal (FSH, E2, TSH, PTH, calcitonin), 24 hour urine samples (24 hour urine calcium, 24 hour urine phosphorus, 24 hour urine magnesium, 24 hour urine glucose) and bone mineral density (BMD) of 40 postmenopausal womenwho admitted to Ufuk University, Faculty of Medicine, Obstetric and Gynecology Department between 2010-2011 were prospectively collected. Afterwards all patients were evaluated with nutrition survey. Further serum and 24 hour urine samples were collected for the analysis of boron levels by ICP-MS (Inductively Couple Plasma-Mass Spectrometer, 7500cx, Agilent Technologies, Inc. Bellevue, WA, USA). The correlation analyses were performed to clarify the parameters that might affect BMD results. Osteoporosis, osteopenia and normal BMD groups were compared for metabolic parameters and serum, urine boron levels. The statistical analysis of this study was performed with using SPSS for Windows Version 11.5 package program. Results for p0.357), patients with fasting glucose level0.05). The analysis of mineral intake by diet showed that cases with osteoporosis had significantly higher intake of calcium (p0.05).The results of the correlation analysis showed statistically significance between serum boron and urine boron levels (p0.05).The evaluation of the patients for body weight, body fat mass, total trunk fat mass and total trunk muscle mass documented, statistically higher body fat mass and total trunk fat mass in urine boron levels with