Postmenopozal osteoporozda denosumab tedavisinin metabolik veinflamatuar parametreler üzerine etkisi
- Tez No: 812426
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Denosumab postmenopozal osteoporozun tedavisinde kullanılan RANKL'a karşı geliştirilmiş bir monoklonal antikordur. RANK/RANKL/OPG döngüsü hem immün sistem hem osteoporoz üzerine etkilidir. Bazı RANK mutasyonları hipogamaglobulinemi ile seyreder. RANK/RANKL yolağının insülin direnci ve hepatosteatoz gelişiminde aracı olabileceğini düşündüren çalışmalar mevcuttur. Ancak, denosumabın inflamasyon ve immünite üzerine olan klinik etkileri yeterince bilinmemektedir. Biz bu çalışmada denosumab tedavisinin metabolik ve inflamatuar parametreler üzerindeki etkilerini araştırmayı hedefledik. Çalışmamızda Kasım 2021-Mart 2023 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Bünyesindeki polikliniklere başvuran veya servislerinde takip edilen, 50 yaşın üzerinde, en az bir yıldır menapozda olan, kemik mineral yoğunluğu ölçümünde lomber vertebra veya kalça T skoru -2,5 ve altında olan veya frajilite kırığı öyküsü olan ve diğer tedavileri kullanamıyor ve onlara cevapsız olan 30 hasta dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ayda bakılan; tam kan sayımı, nötrofil/lenfosit oranı, sedimentasyon, CRP, fibrinojen, ferritin, prokalsitonin, D-dimer, homosistein, açlık kan şekeri, insülin, HOMA-IR, LDL, HDL, trigliserid, Lp(a), kalsiyum, albümin, fosfor, parathormon, alkalen fosfataz parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda denosumab uygulaması öncesi ve sonrası bakılan metabolik parametreler arasında anlamlı farklılık saptanmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Denosumab is a monoclonal antibody against RANKL used in the treatment of postmenopausal osteoporosis. The RANK/RANKL/OPG cycle affects both the immune system and osteoporosis. Some RANK mutations are associated with hypogammaglobulinaemia. There are studies suggesting that the RANK/RANKL pathway may mediate the development of insulin resistance and hepatosteatosis. However, the clinical effects of denosumab on inflammation and immunity are not well known. In this study, we aimed to investigate the effects of denosumab treatment on metabolic and inflammatory parameters. In our study, 30 patients who were over 50 years of age, had been in menopause for at least one year, had a lumbar vertebrae or hip T score of -2.5 or below in bone mineral density measurement, or had a history of fragility fracture, and were unable to use or did not respond to other treatments, who applied to the outpatient clinics of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine between November 2021 and March 2023 were included. Complete blood count, neutrophil/lymphocyte ratio, sedimentation, CRP, fibrinogen, ferritin, procalcitonin, D-dimer, homocysteine, fasting blood glucose, insulin, HOMA-IR, LDL, HDL, triglyceride, Lp(a), calcium, albumin, phosphorus, parathormone, alkaline phosphatase parameters were retrospectively evaluated before and 1 month after treatment. In our study, no significant difference was found between the metabolic parameters analysed before and after denosumab administration (p>0.05).