Serum prolaktin, homosistein ve hs CRP düzeylerinin postmenopozal kadınlarda kardiovasküler hastalık risk gruplarında karşılaştırılması
In postmenopausal women comparing serum prolactin, homocysteine ??and hs-CRP levels between cardiovascular disease risk groups
- Tez No: 309952
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM DİNÇER CENGİZ, YRD. DOÇ. DR. GAMZE SİNEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar morbidite ve mortalitenin en önde gelen nedenlerindendir. Menopoz ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkiyi anlamak ve mevcut riski önceden saptamak postmenopozal hastalarda morbidite ve mortaliteyi önlemede bize yardımcı olacaktır. Biz bu çalışmada prolaktin, homositein ve hs CRP gibi serum markerlarını kullanarak kardiyovasküler riski ve bu riskin indirekt göstergesi olan insülin rezistansı, hiperlipidemi, hipertansiyon ve karotid arter kalınlığı gibi faktörleri belirleyebilmedeki yerlerini inceledik.Çalışma Mart 2010 - Mart 2011 yılları arasında kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine rutin menopoz kontrollerini yaptırmak için başvuran 49-65 yaş aralığındaki toplam 58 menopozlu kadın ile yapıldı. Prospektif vaka-kontrol çalışması olarak dizayn edildi ve tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındı. Framingham risk skoru (FRS) ?%10 (n=19) olan postmenopozal kadınlar yüksek kardiyovasküler riskli olup, çalışma grubunu, FRS 0,006).
Özet (Çeviri)
The leading causes of morbidity and mortality is cardiovascular diseases in postmenopausal women. Understanding the relationship between menopause and cardiovascular diseases and pre-determine the current risk will help us in preventing morbidity and mortality in postmenopausal patients. In this study, we used serum markers of prolactin, homocysteine and hs-CRP to determine the cardiovascular risk and the correlation of these risk markers with insulin resistance, hyperlipidemia, hypertension ve carotid artery thickness was performed.This study was conducted during March 2010 to March 2011 in the obstetrics and gynecology outpatient clinic with 58 postmenopausal women aged 49-65 years. The study was designed prospectively and informed consent was obtained from all patients. Postmenopausal women with Framingham risk score (FRS) ?%10 (n=19) constituted the high cardiovascular risk group. The remaing of the postmenopausal women having FRS%20. The exclusion criteria was diabetes, hiperprolaktinoma and hormon replasment terapy.After the detailed history and physical examination, serum levels of prolactin, homocystein and hs-CRP levels were obtained from all patients. Lipid parameters and insulin resistance indexes were calculated. Cardiac evaluation were performed by ECO, ECG, bilateral carotid artery ultrasonography and 24 hours ambulatory blood pressure were done. The data were analyzed with SPSS Windows 11.5 program.Between the cases and controls the duration of menopause, weight and body mass index were statistically significant (p0,006).