Sıçanlarda abdominal aortaya kros klemp konulmasının neden olduğu iskemi reperfüzyona bağlı miyokard hasarına asetaminofenin etkisi
The effects of acetaminophen on myocard injury after cross clamping of abdominal aorta induced lower limb ischemia reperfusion in rats
  1. Tez No: 309955
  2. Yazar: ONUR GELDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada deneysel hayvan alt ekstremite iskemi reperfüzyon modelinde, iskemi reperfüzyon sonrası miyokard hasarına asetaminofenin koruyucu etkisi araştırıldı.Sprague-Dawley cinsi 24 adet dişi sıçan randomize olarak, kontrol (n=8), iskemi reperfüzyon (n=8) ve iskemi reperfüzyon+asetaminofen (n=8) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna infrarenal abdominal aort klemplenmeden median laporotomi uygulandı. İskemi/reperfüzyon grubuna median laporotomi ardından infrarenal aorta mikrovasküler klemp konularak 60 dakika iskemi oluşturuldu, ardından klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon sağlandı. Asetaminofen grubuna, iskemi reperfüzyon grubuna ek olarak klemp kaldırılmadan 15 dakika önce 15 mg/kg dozunda asetaminofen kuyruk veninden infüzyon şeklinde başlandı ve reperfüzyon süresince devam edildi. Reperfüzyon süresinin sonunda tüm gruplara sternotomi yapılarak kalp çıkarıldı.Histopatolojik incelemede, iskemi reperfüzyon grubunda miyokardiyal ödem ve fokal hemoraji kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek tespit edildi. Asetaminofen grubunda iskemi reperfüzyon grubuna göre fokal hemorajide anlamlı derecede azalma tespit edildi. Asetaminofen grubunda iskemi reperfüzyon grubuna göre miyokardiyal ödemde istatistiksel olarak anlamlı derecede fark yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the protective effect of acetaminophen on myocardial injury in an experimental animal model for lower limb ischemia-reperfusion.Twenty four female Sprague-Dawley rats were randomly allocated into three groups as follows: control (n=8), ischemia reperfusion (n=8) and ischemia reperfusion+acetaminophen (n=8). The control group underwent a midline laparotomy and dissection of the infrarenal abdominal aorta without occlusion. In ischemia reperfusion group, we performed a midline laparotomy and atraumatic microvascular clamp was placed across the infrarenal abdominal aorta. Ischemia reperfusion group, we performed 60 minutes of aortic ischemia and 120 min of reperfusion. Acetaminophen applied group, we performed same aortic ischemia and reperfusion period as in the ischemia reperfusion group, in addition to ischemia reperfusion group, 15 mg/kg dose of acetaminophen infusion was started 15 minutes before the clamp is removed, and continued during reperfusion via tail vein. At the end of the experimental period median sternotomy was done and all experimental group?s hearts were removed for examination.In histopathological evaluation, myocardial edema and focal hemorrhage were significantly higher in the ischemia reperfusion group than in the control group. In acetaminophen applied group, acetaminophen was significantly reduced focal hemorrhage compared with ischemia reperfusion group. In acetaminophen applied group, myocardial edema was no statistically significant difference compared to ischemia reperfusion group. The significance level of the study was increased by using the Bonferroni correction, p value for reliability was accepted under 0.0167. Although acetaminophen doesn?t reduce myocardial edema statistically, myocardial edema was more in ischemia reperfusion group histopathologically when the median (maximum-minimum) values were evaluated. Although not statistically significant, we believe that there was an effect in clinical use of acetaminophen on myocardial edema.As a result of this study, after lower limb ischemia reperfusion, myocardial tissue damage can be reduced by acetaminophen.