Yaşlı hastalarda toplumda gelişen pnömoni: Risk faktörleri ve prognoz
Community acquired pnuemoniae in elderly patients: Risk factors and prognosis
  1. Tez No: 309956
  2. Yazar: AYNİL DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumda gelişen pnömoniler (TGP) kişide günlük yaşamı sırasında ortaya çıkan, sık rastlanan, tedavi maliyeti yüksek ve ölümcül olabilen bir infeksiyon hastalığıdır. İnsidansı 65 yaş ve üzeri nüfusta daha fazladır. Bu hastalarda hastaneye yatma ve mortalite oranları gençlere göre 3-4 kat daha fazladır. Dünya nüfusunun giderek yaşlanması ile birlikte önümüzdeki yıllarda TGP'nin daha önemli bir sorun olacağı öngörülmektedir. Çalışmamızda, 65 yaş ve üstü TGP'li hastalarda risk faktörleri ve prognozun araştırılması amaçlandı.Çalışmaya kliniğimizde yatarak tedavi edilen TGP'li 65 yaş ve üstü 100 hasta ile 65 yaş altı 70 hasta dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar, postero-anteriyor akciğer grafisi, tam kan, biyokimya ve mikrobiyolojik inceleme sonuçları hasta takip formlarına kaydedildi. Sonuçlara göre CURB-65 ve PSİ skorlamaları yapıldı ve bu objektif ölçütlere göre hastalar sınıflandırıldı. Ayrıca hastalara uygulanan tedaviler, tedavi süreleri, hastanede yatış süreleri, klinik ve radyolojik düzelme süreleri değerlendirildi. Tüm bulgular 65 yaş ve üstü hasta grubu ile kontrol grubu olarak alınan
Özet (Çeviri)
Community Acquired Pneumonia (CAP) is an infectious disease, which occurs in the daily life of an individual, is frequently encountered, has high treatment costs, and can be mortal. Its incidence is higher in the population aged 65 and over. The rate of hospitalization and mortality among these patients is 3-4 times higher than young people. With the gradually aging world population, it is anticipated that CAP will become a more important problem in coming years. Our study aimed to investigate risk factors and prognosis in CAP patients aged 65 and over.The study included 100 CAP patients aged 65 and over and 70 CAP patients under the age of 65, who were staying at our clinic. The files of the patients were examined retrospectively. Age, sex, comorbid diseases, postero-anterior chest radiography, full blood, and biochemical and microbiological examination results were recorded in the patient monitoring form. According to the results, CURB-65 and PSI scoring was conducted and the patients were classified according to the objective criteria. Furthermore, the treatments applied to patients, treatment periods, hospitalization periods, and clinical and radiological recovery periods were evaluated. All findings were compared between the patient group aged 65 and over and the