Denizli ilinde 6-15 yaş arası okul çocuklarında işeme bozukluğu prevelansı ve eşlik eden faktörler
Voiding disorder prevalence and associated factors in school-aged children between the ages of 6-15 in Denizli
  1. Tez No: 309966
  2. Yazar: AYŞE ÇOLPAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İdrar kaçırma çocukluk döneminin sık karşılaşılan sorunlarından biridir. Olguların büyük çoğunluğu fonksiyonel tip idrar kaçırma ile ifade edilirler ve bu çocukların sadece küçük bir kısmında nörolojik, yapısal ya da diğer nedenler bulunur. Bu çalışmanın amacı Denizli'de 6-15 yaş arasındaki okul çağı çocuklarında gündüz idrar kaçırma (GİK) ve işeme bozukluğu prevelensı ile bu durumu etkileyen risk faktörlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla GİK ve işeme bozukluğunun tanımlanması için, Uluslararası Çocuk Kontinans Derneği (ICCS) ölçütleri ve İşeme Bozukluğu Semptom Skoru (İBSS) kullanılmıştır. Çalışmamızda sorgulama formu üç tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen 4668 öğrenciye uygulandı, %86 başarı elde edildi. Nörolojik ya da ürolojik problemi olan çocuklar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılan öğrenciler arasında gündüz idrar kaçırma prevelansı %25,4, işeme bozukluğu prevalansı %9,3 saptandı.
Özet (Çeviri)
Urinary incontinence is one of the common problems of childhood. The majority of patients is referred to `functional urinary incontinence? and neurological, structural or other reasons exist only in a small part of these children. The purpose of this study is to determine the prevalence of daytime urinary incontinence and voiding dysfunction, and the risk factors affecting the situation. For this purpose; for the identification of daytime urinary incontinence and voiding dysfunction, the International Children's Continence Society (ICCS) criteria and Voiding Disorder Symptom Score were used. A questionnaire was performed to 4668 students selected by using a three-layered sampling method. 86% of people were available and children with neurological or urological problems were excluded. The prevalence of daytime urinary incontinence 25.4% and voiding dysfunction was found as 9.3% among students participating in the study.