Polikistik over sendromlu hastalarda omentin ve osteoprotegerin düzeylerinin incelenmesi
The evaluation of serum osteoprotegerin and omentin levels in women with polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 309967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM VEYSEL FENKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Literatürde Polikistik Over Sendrom'lu (PKOS) hastalarda Osteoprotegerin (OPG) ve Omentin düzeylerinin azaldığını bildiren çalışmalar vardır. Bu çalışmamızda hiperandrojenizm, bozulmuş glukoz metabolizması ve endotel hasarı ile karakterize bir bozukluk olan PKOS'ta OPG, Omentin ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi ve Malondialdehit (MDA) düzeylerini incelemeyi amaçladık. Reprodüktif çağdaki 31 PKOS hastası ve 33 kontrol olgusunun demografik verileri, antropometrik ölçümleri, hormonal ve metabolik profilleri, serum Omentin, OPG ve MDA düzeyleri değerlendirildi. Çalışmamızda MDA düzeylerinin vücut kitle indeksi (VKİ) ve yaş ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu saptadık. Fakat önceki literatür bilgilerinin aksine PKOS'lu hastaların MDA düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı olmasa da kontrollere göre daha düşük saptandı. PKOS'lu hastaların OPG ve Omentin düzeyleri kontrollere göre düşük düzeyde saptandı, ancak bu ilişki de istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bizim çalışmamızda genel literatür bilgisinden farklı olarak serum oksidatif stres parametreleri, omentin ve osteoprotegerin seviyeleri obez olmayan PKOS'lu kadınlarda anlamlı bir değişim göstermemiştir. Ayrıca omentin ve osteoprotegerin düzeylerinin artmış insülin direnci ve hiperandrojenizm bulguları ile bir ilişkisi de saptanamamıştır. Hasta sayısının nisbeten az olmasının ve olguların VKİ açısından eşleştirilememesinin bu sonuçlar üzerinde bir etkisinin olabileceğini düşünmekteyiz. Bu konuyu aydınlatmak için uzun süreli, randomize, kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is plenty of evidence that Osteoprotegerin (OPG) and Omentin levels are decreased in Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). Our aim was to investigate the relationships with OPG, Omentin, insulin resistance, and Malondialdehyde (MDA) concentrations in PCOS, a disorder characterized by hyperandrogenism, impaired glucose control, and endothelial injury. Demographic datas, anthropometric measurements, hormonal and metabolic profiles, serum Omentin, OPG, and MDA levels were assessed in 31 PCOS patients and 33 controls of reproductive age. In our study there were statistically significant relationship between MDA levels and BMI and age. By contrast with previous literature knowledge, MDA levels of PCOS patients were lower than control group. But there was no statistical significance. OPG and Omentin levels were lower in PCOS group but there were no statistical significant findings too. Differently from general literature knowledge, in our study there were no significantly differences in the oxidative stress parameters, omentin and OPG levels of non-obese PCOS patients. Besides there were no relationships between Omentin, OPG levels and increased insulin resistance, hyperandrogenism. These conclusions can be attributed to the relatively small number of cases and BMI-mismatching. Randomized controlled trials or new high quality observational studies are needed to clarify the issue.