Alt ekstremite cerrahisi için psoas kompartman siyatik sinir bloğu kombinasyonunun unilateral spinal anestezi ile karşılaştırılması
A comparison of psoas compartment block and sciatic nerve block combination with unilateral spinal anesthesia for lower extremity
- Tez No: 309971
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA HAKAN ERBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Alt ekstremite cerrahisi için spinal anestezi ya da periferik sinir bloğu gibi teknikler uygulanabilmektedir. Spinal anestezinin periferik sinir bloklarına göre deneyimin daha fazla olması, blok başlangıç süresinin daha kısa olması gibi üstünlükleri olmasına rağmen duyusal blok, motor blok ve postoperatif analjezi süresinin kısa olması gibi sakıncaları bulunduğu bildirilmiştir. Alt ekstremite cerrahisi için psoas kompartman ve siyatik sinir bloğunu spinal anestezi ile karşılaştıran çalışmalar sınırlıdır. Bundan dolayı, çalışmamızda her iki anestezi tekniğini hemodinamik parametreler, intraoperatif anestezi, postoperatif analjezi ve yan etkiler açısından retrospektif olarak analiz etmeyi amaçladık.Bu retrospektif çalışma, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi ameliyathanesinde, Ağustos 2010-Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılan operasyonların sonuçlarından derlendi. Çalışmaya 18 yaş üzeri, elektif alt ekstremite cerrahisi geçiren, 59 hasta dahil edildi. ASA III-V, periferik nöropatili ve başarısız teknik nedeniyle genel anesteziye geçilen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Psoas kompartman ve siyatik sinir bloğu (n=32) (sırasıyla 30 ve 20 mL % 0.3'lük levobupivakain-Grup PSB) ile spinal anestezi (n=27) (7,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain ve 10 µg fentanil, toplam 2,5 mL-Grup SA) uygulanan hastaların verileri (yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, ASA, operasyon süresi, cerrahi tipi, sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları, nabız, SpO2, duyusal, motor blok ve cerrahi başlama, duyusal ve motor blok süreleri, ilk analjezik ihtiyacı zamanı, Ramsay Sedasyon Skoru (RSS), VAS, perioperatif tüketilen ilaç miktarı, yan etki ve komplikasyonlar, hasta ve cerrah memnuniyeti), preoperatif ve intraoperatif anestezi formları, derlenme ünitesi formları ile ortopedi, kalp damar ve plastik cerrahi servisleri hasta gözlem formlarından kaydedilip analiz edildi.Hemodinamik parametreler, RSS, yan etkiler, hasta ve cerrahi memnuniyet açısından iki grup arasında klinik olarak anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Techniques such as spinal anesthesia and peripheral nerve blocks may be performed for surgery of lower extremity. Although there are superiorities of spinal anesthesia versus peripheral nerve blocks as more experience and shorter initial time of block, it has notified presence of drawbacks such as long duration of sensorial, motor block and postoperative analgesia. Trials which compare psoas compartment block/sciatic nerve block with spinal anesthesia for surgery of lower extremity are limited. Therefore, we aimed to analyse both anesthetic techniques with respect to hemodynamical parameters, intraoperative anesthesia, postoperative analgesia and adverse effects.This retrospective study was reviewed from outcomes of operations performed in operating theater of Research and Training Center of Pamukkale University between August 2010 and August 2011. 59 patients were included trial who were older than 18 years old and were underwent elective lower extremity surgery. Patients were excluded who were ASA III-IV and have peripherical neuropathy and underwent general anesthesia because of unsuccessful technique. Data (age, gender, weight, height, ASA, operation time, type of surgery, sistolic, diastolic,and mean blood pressures, heart rate, SpO2, initial durations of sensorial, motor block and surgery, duration of sensorial and motor blocks, initial time of analgesic need, Ramsay Sedation Score (RSS), VAS, amount of drug consumed perioperatively, adverse effects and complications, pleasure of patient and surgeon) of patients, who were performed psoas compartment-sciatic nerve block (n=32) (respectively 30 and 20 mL of 0.3% levobupivacaine-Group PNB) and spinal anesthesia (n=27) (7.5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine and 10 µg fentanyl-Group SA), were analysed recording from patient observation forms of preoperative/intraoperative anesthesia, recovery unit, orthopedics, cardiovascular and plastic surgery services.No clinically significant differences were observed between two groups with respect to hemodynamical parameters, RSS, adverse effects, pleasure of patients and surgeon.