Kritik bacak iskemisi tanısı ile infrapopliteal baypas uygulanan hastalarda greft açıklık oranlarına etki eden faktörlerin karşılaştırılması
With the diagnosis of critical limb ischemia in patients undergoing infrapopliteal bypass comparison of the factors affecting the graft patency rates
  1. Tez No: 309972
  2. Yazar: ERKİN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kritik bacak iskemisine yol açan ve ekstremiteyi tehdit eden infrainguinal aterosklerotik tıkayıcı hastalığın tedavisinde popliteal ve infragenual arterlere baypas yapılması damar cerrahisi uygulamasında önemli bir yere sahiptir. Hastanın semptomlarının iyileşmesi veya ekstremitenin kurtarılması için en iyi yöntemin, uygun distal patent arterin akımının yeniden sağlanması olduğu gösterilmiştir. Bu da popliteal arter, anterior tibial arter, tibio-peroneal trunk, posterior tibial arter ve peroneal arterlere baypas uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Biz bu çalışmamızda kritik bacak iskemisi tanısı ile infragenual baypas yapılan hastalarda, greft açıklık oranlarına etki eden faktörleri retrospektif olarak analiz etmeyi amaçladık.Çalışmamızda Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Biriminde 2006-2011 yılları arasında kritik bacak iskemisi tanısı ile infragenual baypas operasyonu uygulanan 28 hasta retrospektif olarak incelendi. Akut iskemisi olup, embolektomi ya da trombektomi sonrası ekstremite iskemisi devam etmeyen hastalar, supragenual müdahaleler ile iskemi bulguları düzelen hastalar ve yeterli takip süresine ulaşamadan eks olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmamızda; operasyon sonrası medikal tedavi düzenlenerek, 6 aylık aralarla greft açıklığı yönünden takip edilmiş olan hastaların 1. yıldaki açıklık oranları değerlendirildi. Greft açıklığının değerlendirilmesinde doppler ultrasonografi kullanıldı. İstatistiksel analiz için SPSS (10.0 versiyon) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Leading to critical limb ischemia and limb-threatening disease, the treatment of infrainguinal occlusive atherosclerotic popliteal arteries and bypass infragenual made in vascular surgery has an important place. The patient's symptoms, the best method for healing or limb salvage, has been show to provide the appropriate distal patent artery flow again. This is the popliteal artery, anterior tibial artery, tibio-peroneal trunk, posterior tibial artery and peroneal artery bypass performed with the application. We study the critical leg ischemia in patients with a diagnosis infragenual bypass, graft patency rates were retrospectively sought to analyze the factors that affect. In our study, Pamukkale University Faculty of Medicine, Cardiac and Vascular Surgery Unit between the years 2006-2011 with the diagnosis of critical limb ischemia in 28 patients were analyzed retrospectively applied infragenual bypass operation. Acute ischemia, embolectomy or thrombectomy in patients who do not attend post-extremity ischemia, signs of ischemia with supragenual interventions improved patients and patients who died before reaching adequate follow-up period were excluded. In our study, editing, post-operative medical treatment, the patients were followed up 6-month intervals in terms of graft patency 1 year patency rates were evaluated. Doppler ultrasonography was used to assess graft patency. For statistical analysis, SPSS (10.0 version) program was used.