İntramüsküler vitamin b12 tedavisi alan hastalarda serum alfa-1-antitripsin seviyelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum alpha-1-antitrypsin levels in patients that intramuscular vitamin b12 therapy
- Tez No: 310023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL, PROF. DR. DİLEK GÜLDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Family Medicine, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Yapısında bulunan metiyoninlerin serbest radikaller tarafından oksidasyona uğratılması sonucu alfa-1-antitripsin; antiproteaz aktivitesini kaybeder. Bununla beraber vitamin B12, kofaktör olarak metiyonin sentezinde etkin bir rol alır. Sonuç olarak vitamin B12 verilmesi ile kararlı bir metiyonin seviyesi sağlanarak alfa-1-antitripsin sentezi arttırılabilir.Yöntem: Araştırma bir gözlemsel çalışma olarak planlandı. Serum vitamin B12 seviyesi 300 pg/ml değerinin altında olan ve dışlama kriterlerine uyan 169 hasta çalışmaya alındı. Ölçümü yapılan serum alfa-1-antitripsin değerleri ve hastalara ait serum vitamin B12 değerleri hastaların demografik özellikleri ile karşılaştırıldı. Tedavi protokolüne uyan ve kontrole gelen 27 hastada tedavi öncesi ve sonrasındaki serum alfa-1-antitripsin değerleri karşılaştırıldı.Bulgular: Yaş ve Vücut Kütle İndeksi arttıkça serum alfa-1-antitripsin seviyelerinin azaldığı bulundu. Kronik hastalık nedeniyle ilaç kullananlarda serum alfa-1-antitripsin seviyeleri yüksek bulundu. Vitamin B12 tedavisi sonrasında serum alfa-1-antitripsin seviyelerinde (tedavi öncesi 121,67±13,884, tedavi sonrası 138,04±16,922 ve P=0,001) artış olduğu bulundu.Sonuç olarak elde ettiğimiz bulgular bize başta Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olmak üzere alfa-1-antitripsin yetersizliğinde görülen birçok hastalığın etiyopatogenezinde vitamin B12 eksikliğinin önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Because of the methionines in the structure of alpha-1-antitrypsin are exposed to oxidation, alpha-1-antitrypsin lose it?s antiprotease activity. However vitamin B12 takes an active role as a cofactor during the synthesis of methionine. As a result, alpha-1-antitrypsin synthesis are claimed to increase for providing a continuous and stable levels of methionine by vitamin B12 therapy.Methods: Research was planned as an observational study. One hundred sixty nine patients were enrolled. The measurement levels of serum alpha-1-antitrypsin and vitamin B12 were compared with demographic characteristics of patients. Among the 169 patients, only 27 patients?s-who have accomplished therapeutic protocol and who have come to controls- alfa-1-antitripsin levels were controlled after treatment and compared with the before treatment levels.Results: It?s found that the higher age and Body Mass Index increase, the more alpha-1-antitrypsin levels decrease. Among the patients who use medications due to chronic diseases serum alpha-1-antitrypsin levels were found higher. Following treatment with vitamin B12, the levels of serum alpha-1-antitrypsin (before treatment 121,67±13,884, after treatment 138,04±16,922 ve P=0,001) were found increased.In conclusion, our findings show that vitamin B12 deficiency plays an important role in the ethiopathogenesis of many diseases associated with alpha-1-antitrypsin deficiency, including particularly chronic obstructive pulmonary disease.