Proksimal kontrollü açılımı olan stent-greftlerin torasik aort patolojilerindeki etkinliği: Kısa ve orta dönem sonuçlar
The evaluation of the aortic stent grafts open with proksimally controlled that are used in the patients with toracic aort pathologies: Short-term and mid-term results
- Tez No: 310022
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YİĞİT GÖKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada torasik aort patolojisi olan hastalarda son dönemde merkezimizde rutin olarak uygulanan proksimal kontrollü açılabilen aortik stent-greftlerin kısa-orta dönem sonuçlarının retrospektif değerlendirmesi amaçlanmıştır.GEREÇ ve YÖNTEM:Aralık 2009-Haziran 2011 tarihleri arasında, proksimal kontrollü stent-greft tedavisi uygulanmış olan torasik aort patolojisine sahip 28 hastanın preoperatif demografik ve operatif verileri, perioperatif (3ay) dönem verileri değerlendirilmiştir. Bu veriler disseksiyon ve anevrizma grupları ile stent greft 1 (Valiant Captivia) ve stent greft 2 (Jotec Evita) grularında ayrıca değerlendirilmiş ve istatistiksel analizler yapılmıştır.BULGULAR:Çalışmaya dahil edilen 28 olgudan, 9 olguya (%32,1) torasik aort anevrizması, 5 olguya (%17,8) torakoabdominal aort anevrizması, 7 olguya (%25) akut tip B diseksiyon, 5 olguya (%17,8) kronik tip B disseksiyon, 1 olguya (%3,5) penetran aortik ülser ve 1 olguya (%3,5) psödoanevrizma endikasyonuyla endovasküler stent greft tedavisi gerçekleştirildi. Ortalama yaş, anevrizma grubunda 64 (±8,4), disseksiyon grubunda 56,5(±12,9) olup toplam yaş ortalaması 60,79(±11) olarak tespit edildi. Operasyon sonrası ilk bir aylık (perioperatif) dönem değerlendirildiğinde, teknik başarı ve lezyon dışlama anevrizma grubu, disseksiyon grubu ve toplamda %100 olarak değerlendirildi. İlk 30 günlük mortalite anevrizma grubunda görülmezken disseksiyon grubunda 1 (%8,3) hastada, toplamda 1 (%3,6) hastada, major komplikasyon disseksiyon grubunda 1 (%8,3), toplamda 1 (%3,6) hastada izlenmiş olup anevrizma grubunda hiçbir hastada izlenmedi. Perioperatif dönemde endoleak hiçbir grupta izlenmedi ve hiçbir hastaya sekonder prosedür uygulanmadı. Erken dönemde (1-3 ay) lezyon ilişkili mortalite hiçbir grupta izlenmezken, lezyon ilişkisiz mortalite anevrizma grubunda 1 (%6,3) hastada izlendi. Sekonder prosedür, anevrizma grubunda 3 (%18,7), disseksiyon grubunda 2 (%18,1), toplamda 5 (%18,5) hastaya uygulandı. . Erken dönemde anevrizma grubunda 3 (%18,7), disseksiyon grubunda 1 (%9,0), toplamda 4 (%14,8) hastada endoleak izlendi. Erken dönemde hiçbir hastada arteriyel rüptür ya da sistemik komplikasyon izlenmedi. Stent greft 2 grubunda bir hastada (%11,1) cihaz ilişkili komplikasyon gelişirken, stent greft 1 grubunda hiçbir hastada izlenmedi. Anevrizma ve disseksiyon grupları ile stent greft 1 ve stent greft 2 grupları karşılaştırıldığında erken dönem sonuçları arasında gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).Çalışmamızda hastaların ortalama takip süresi 7,89(±6,3) ay olarak hesaplandı. Orta dönemde hiçbir grupta mortalite, arteriyel rüptür, arteriyel disseksiyon, cihaz ilişkili komplikasyon ya da sistemik komplikasyon izlenmedi. Sekonder prosedür, anevrizma grubunda 1 (%12,5) hastada ve toplamda 1 (%6,3) hastada uygulanmış olup, disseksiyon grubunda hiçbir hastada gerekli olmadı. Endoleak anevrizma grubunda 3 (%37,5), disseksiyon grubunda 0 (%0), toplamda 3 (%18,7) hastada izlendi. Orta dönemde; anevrizma ve disseksiyon grupları ile stent greft 1 ve stent greft 2 gruplarında karşılaştırıldığında, sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.SONUÇ:Torasik stent greftler çeşitli gruplar altında literatürde birçok çalışmada incelenmiştir. Ancak literatürden farklı olarak bu çalışmada proksimal kontrollü stent greftlerin erken ve orta dönem etkinliği araştırılmıştır. Çalışmamızda; Valiant Captivia ve Jotec Evita stent greftlerinin kullanıldığı tüm gruplarda teknik başarı, lezyon dışlama, perioperatif mortalite ve endoleak oranları ile erken ve orta dönem lezyon ilişkili mortalite, majör komplikasyon oranları literatüre göre belirgin daha iyi bulunmuştur. Proksimal kontrollü stent greftlerin özellikle operasyonel konforu ve periperatif dönemde genel başarıyı belirgin arttırmış olduğunu, düşük mortalite ve düşük majör komplikasyon oranlarıyla diğer stent greftlere belirgin üstünlük sağladığını düşünmekteyiz. Ancak çalışmamızda erken ve orta dönem endoleak ve sekonder prosedür oranları literatüre göre yüksek bulunmuş olup, daha geniş popülasyonlu hasta grupları ve daha uzun takip süreleriyle yapılacak çalışmalarla, proksimal kontrollü stent greftlerin bu açıdan daha doğru şekilde değerlendirilebileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE:In this study we retrospectively evaluated and short-term and mid-term results of the aortic stent grafts open with proksimally controlled that are currently being used in our clinic among the patients with toracic aort pathologies.MATERİALS AND METHODS:Between December 2009 and June 2011, we evaluated preoperative demographic, operative, perioperative (3months) datas of 28 patients who underwent the aortic stent grafts open with proksimally controlled therapy due to thoracic aort pathology . These datas had been evaluated between dissection-aneurysm groups and stent greft group 1 (Valiant Captivia) and stent greft group 2(Jotec Evita) additionally and statistical analysis were made.RESULTS:Among the 28 patients included into the study, 9 (%32,1) had thoracic aortic aneurysm, 5 (%17,8) had thoracicoabdominal aortic aneurysm, 7 (%25) had acute type B dissection, 5 (%17,8) had chronic type B dissection, 1 (%3,5) had penetrative aortic ulcer and 1 (%3,5) had pseudoaneurysm. Based on these endications the patients had endovascular stent greft therapy. Mean age values were found as 64 (±8,4), 56,5(±12,9), in aneurysm and dissection groups respectively . The mean age of all the patients were 60,79(±11). When evaluated the first one month after the operation,technical success and lession exclusion rate was %100 in the aneurysm, dissection and all groups. There was not any mortality in the aneurysm group during the first 30 days, although in dissection group 1 patient (%8,3), totally 1 patient(%3,6) was lost in the first 30 days. A major complication had been seen only in 1 patient (%8,3) in dissection group , totally 1 patient(%3,6), while non had been seen in the aneurysm group. During the perioperative period , no endoleak complication had been seen and no patient had a secondary procedure. During early period(1-3 months)lesion related mortality was not seen in any group, although, mortality not related to any lesion, was seen only in 1 patient(%6,3). In aneurysm group, 3 patients (%18,7), in dissection group 2 patients( %18,1) totally 5 patients(%18,5) had a secondary procedure. In 3 patient (%18,7) of the aneurysm group, in 1 patient (%9,0) of the dissection group and totally in 4 patients (%14,8), endoleak was observed. During the early period, none of the patients had an arterial rupture nor any systemic complication. In stent graft group 2, only 1 patient(%11,1) had a complication related to device , while it was not seen in any patient in stent graft group 1. When aneurysm-dissection group and stent graft group 1-stent graft group 2 compared to each other, short -term results did not show any statistical difference(p>0,05).In this study the medium follow-up time of the patients was measured as 7,89(±6,3) months. During the mid-term follow-up period, none of the groups had developed mortality, arterial rupture, arterial dissection, complication related to device or systemic complication. A secondary procedure was applied to 1 patient in the aneurysm group(%12,5) and in total (%6,3), although it was not necessary for any patient in the dissection group. There was no endoleak observed in the dissection group. Endoleak was observed in 3 patients (%%37,5) of the aneurysm group and %18,7 of the total number of the patients. In the mid-term, when compared aneurysm and dissection groups with stent greft group 1 and stent greft group 2, we did not find any statistical difference in the results.CONCLUSION:Thoracic stent grefts were examined under different groups in many studies in the medical literature. Other than the literature, short-term and mid-term effectivity of the stent grafts open with proksimally controlled, was studied. According to our study,the technical success, lession exclusion , perioperative mortalite, endoleak rates and short-term, mid-term lession relatied mortality , major complication rates were found beter than the literatüre in all the groups which were used Valiant Captivia ve Jotec Evita stent grafts. We think that, stent grafts open with proksimally controlled with their operational comfort, increased the general success during the perioperative time and showed a clear advance than the other stent grafts with their lesser mortality and major complication rates. On the other hand, short-term and mid-term endoleak and secondary procedure rates have been found to be high compared to the literature. That is why we believe stent grafts open with proksimally controlled can be evaluated more properly by studies with larger patient populations and longer follow-up times.