Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde takip ve tedavi edilen mantle hücreli lenfomaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the patients with mantle cell lymphoma treated and followed in Gazi University Hospital
  1. Tez No: 310041
  2. Yazar: NEDİM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Non-Hodgkin lenfomaların yaklaşık %5'ni oluşturan mantle hücreli lenfoma (MHL),agresif seyreden ve kür şansı olmayan bir hastalıktır. Birinci basamak kemoterapi için kabul görmüş standart bir protokol bulunmadığı için her merkezin kendi teknik donanımı, yatak sayısı ve yetişmiş eleman sayısına göre bir tedavi pratiği olduğunu düşünüyoruz. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji veya Hematoloji kliniklerinde tercih edilen kemoterapi tiplerini, etkinliklerini ve toksisitelerini incelemek için bu çalışmaplanlandı.Gereç ve Yöntem: Ocak 2000-Aralık 2011 tarihleri arasında MHL tanısı alan hastalar retrospektif incelendi. Toplam 44 hasta tespit edildi ancak 4 hastanın dosyasına ulaşılamadığından çalışmaya alınmadı. Böylece 40 hastanın demografik verileri, kemoterapi tercihleri, tedavi yanıtları ve toksisiteleri değerlendirildi.Bulgular: Medyan 33.5 (3-134) ay takipli çalışmada 33 erkek 7 kadın vardı. Hastalardan 26'sı (%65) hayatta iken 14'ü (%35) ölmüştü. Medyan yaşın 61.5 olduğu çalışmada %85 hasta ileri evredeydi. Sekiz hastada blastoid alt tip tespit edilmişti. Birinci basamakta 27 RCHOP, 9 R-Hyper-CVAD, 3 R-CVP ve 1 R-CMF tercih edilmişti. Dördü ilk basamakta,toplam 11 hastada otolog kemik iliği nakli yapılmıştı. Yanıt değerlendirmede 24 tam yanıt, 8 kısmi yanıt, 4 stabil yanıt ve 2 progresyon tespit edilmişti. Medyan hastalıksız sağkalım 18 ay, medyan genel sağkalıma ise henüz ulaşılamamıştı. Ancak 5 yıllık sağkalım oranı %58 idi. Birinci basamakta R-HyperCVAD alanların % 83'ünde ve R-CHOP alanların %52'sinde grad 3-4 miyelosupresyon görülmüşken bir vakada toksik ölüm tespit edildi.Sonuç: MHL, geçici kemoterapi yanıtı ve yüksek nüks oranı nedeniyle kötü prognozlu bir hastalıktır. Birinci basamak kemoterapi yanıtlarımız ve toksisitelerimiz literatür ile benzerbulundu. Kür şansının olmadığı göz önünde bulundurularak yaş, performans durumu ve eşlik eden hastalıklar dikkate alınarak kemoterapi tercihi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Mantle cell lymphoma which accounts for about 5% of all non-Hodgkin?s lymphomas is an agressive and noncurable disease. Since there is no accepted standart treatment protocol for the first line chemotherapy, we consider that every center has a treatment practice according to their own technical supplies, hospital bed and professional numbers. This study was planned to analyse the types, efficiacy and toxicity of the chemotherapy regimens preferred in Gazi University Hospital.Material and Method: The patients diagnosed with mantle cell lymphoma between January 2000 and December 2011 were analysed retrospectively. Forty-four patients were determined but medical records of four patients were not met. Thereby the demographic data,chmeotherapy regimens, treatment responses and toxicities of 40 patients were evaluated.Results: There were 33 male and 7 female patients in this study with a follow-up of median 33.5 (3-134) months. Twenty-six (65%) patients were alive whereas 14 (35%) of them were dead. Median age was 61.5 years old and 85% of patients had advanced stage disease. Blastoid subtype was found in eight patients. As first-line treatment; R-CHOP, RHyperCVAD, R-CVP and R-CMF were preferred in 27, 9, 3 and 1 patient respectively.Autologous bone marrow transplantation was done in 11 patients with 4 of them in first-line treatment. Complete response, partial response, stable disease and progressive disease were obtained in 24, 8, 4 and 2 patients respectively. Median disease-free survival was 18 months and overall survival hasn?t been reached. However 5-year survival was 58%. Grade3-4 myelosuppression was observed in the 83% of patients who had R-HyperCVAD and 52% of patients who had R-CHOP as first-line therapy and toxic death was seen in 1 patient.Conclusion: Mantle cell lymphoma is a disease with poor prognosis due to temporary chemotherapy response and high recurrence rate. Our first-line chemoherapy responses and toxicities were found to be consistent with the previous reports. Taking into consideration that there is no chance of cure, chemotherapy decision should be done according to age, performance status and comorbidities of the patient.