Gebelerde göğüs hastalıkları konsültasyon sonuçlarının değerlendirmesi
Evaluation of chest diseases consultation results in pregnancy
  1. Tez No: 937600
  2. Yazar: ŞERİFE YASEMİN ORHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGE GÜLEÇ BALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Konsültasyon, bir hastanın takip ve tedavisinde, hastalığı hakkında uzman hekimlerin görüş ve önerilerini almayı ve bu doğrultuda hastanın izlenimini yönlendirmeyi ifade eder. Bu çalışmada amacımız; gebelerde göğüs hastalıklarıyla ilgili konsültasyon süreçlerini değerlendirmek ve bu alandaki boşluğu doldurarak daha etkili bir sağlık hizmeti sunmaya katkıda bulunmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 1 Ocak 2015-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında kadın hastalıkları ve doğum kliniğinden göğüs hastalıklar kliniğine konsülte edilen servis ve poliklinik hastaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya gebe olan hastalar ve yeni doğum yapmış postoperatif dönemdeki hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: İstenilen 831 konsültasyondan 401 (%48.2)'inin gebe olduğu saptanmıştır. Yaş ortalaması 30,3±6 idi. En sık konsültasyon solunumsal semptomlar nedeniyle %73.3 (294) oranında istenmişti. İstenilen konsültasyonların %10'u preoperatif, %20.2'si postoperatif ve %69.8'i operasyon dışı idi. Olguların 384 (%95.8)'ü tekil gebelik, 17 (%4.2)'si ikiz gebelikti. Gebelik haftası 27.4±9.3 (2-41), gebelik sayısı 2.6±1.5 (1-8), doğum sayısı 1.2±1.2 (0-6) idi. Olguların %19.7 (79)'sinde son gebeliğinde komplikasyon gelişmişti. En sık komplikasyon %6.7 oranıyla preeklampsiydi. 14 hastanın (%3.5) göğüs hastalığı öyküsü mevcuttu. 46 hasta (%11.5) sigara içicisiydi. Hastalardan en sık istenen tetkik akciğer grafisiydi (%26.2). Kan gazı %14.2'sinden, %5.7'sinden solunum fonksiyon testi, %3.2'sinden bilgisayarlı tomografi istenmişti. Akciğer grafisinde, en sık görülen radyolojik anormallik parankimal opasite (%14.9) idi. En sık şikâyet (%53.4) öksürük idi. En sık konulan tanı %22.7 oranı ile üst solunum yolu enfeksiyonu idi. Hastaların %79.1'ine ek öneride bulunulmuş ve en sık inhaler tedavi (%29.7) önerilmişti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Consultation refers to obtaining the opinions and recommendations of specialist physicians regarding a patient's disease during their follow-up and treatment, thereby guiding the patient's management. The aim of this study is to evaluate the consultation processes related to respiratory diseases in pregnant women and contribute to more effective healthcare services by addressing gaps in this field. Materials and Methods: In this study, we retrospectively analyzed inpatient and outpatient consultations requested from the obstetrics and gynecology clinic to the pulmonology clinic at Düzce University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2015, and July 31, 2024. Pregnant patients and those in the postoperative period after childbirth were included in the study. Results: Among the 831 requested consultations, 401 (48.2%) were for pregnant women. The mean age was 30.3±6 years. The most common reason for consultation was respiratory symptoms, accounting for 73.3% (294) of cases. Of the requested consultations, 10% were preoperative, 20.2% were postoperative, and 69.8% were non-surgical. Among the cases, 384 (95.8%) had singleton pregnancies, while 17 (4.2%) had twin pregnancies. The mean gestational age was 27.4±9.3 weeks (range: 2-41), the mean number of pregnancies was 2.6±1.5 (range: 1-8), and the mean number of births was 1.2±1.2 (range: 0-6). Complications occurred in 19.7% (79) of the cases during their most recent pregnancy, with preeclampsia being the most common at 6.7%. Fourteen patients (3.5%) had a history of respiratory disease. Forty-six patients (11.5%) were smokers. The most frequently requested diagnostic test was chest X-ray (26.2%). Arterial blood gas analysis was performed in 14.2% of cases, pulmonary function tests in 5.7%, and computed tomography in 3.2%. The most common radiological abnormality observed on chest X-rays was parenchymal opacity (14.9%). The most frequently reported symptom was cough (53.4%). The most common diagnosis was upper respiratory tract infection (22.7%). Additional recommendations were provided to 79.1% of patients, with inhaler therapy being the most commonly suggested treatment (29.7%).