Vücut kütle indeksi ve fiziksel aktivitenin, menopozal semptomlar üzerine etkisi
The effect of physical activity and body mass index on menopausal symptoms
- Tez No: 310057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL, PROF. DR. DİLEK GÜLDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Pek çok kadın elde edilen son kanıtlara bağlı olarak hormon replasman tedavisi (HRT) almayı tercih etmediğinden, menopozal semptomları hafifletmek için alternatif yaklaşımlar geliştirmek önemlidir. Etkinlikleri konusunda çelişkili bilgiler olmasına rağmen; düzenli fiziksel aktivite ve kilo kontrolü yakınmaları hafifletmede faydalı olabilir. Bu çalışmanın amacı; perimenopozal ve postmenopozal kadınlarda, fiziksel aktivite ve vücut kütle indeksinin menopozal semptomlar üzerine olan etkisini incelemektir.Yöntem: Bu kesitsel çalışmada, aynı bölgede çalışan beş aile hekiminin kayıtlı nüfusundan 45-60 yaş arası rasgele 305 kadın seçildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It is important to develop interventions to alleviate menopausal symptoms, especially many women no longer prefer hormone replacement therapy in regard with given recent evidence. Although there is conflicting evidence of their effectiveness, physical activity and weight control may be useful for improving symptoms. The aim of this study was to investigate the effect of physical activity and body mass index (BMI) on menopausal symptoms among perimenopausal and postmenopausal women.Method: In this cross-sectional study, 305 women aged 45-60 were selected randomly from five family physicians? lists, working in the same area.