Bazı 1-(2-aril-2-okzoetil)-2-[(morfolin-4-il)tiyoksometil]benzimidazol türevlerinin sentezi ve antikanser etkilerinin araştırılması
Synthesis and anticancer activity of some 1-(2-aryl-2-oxoethyl)-2-[(morpholine-4-yl)thioxomethyl] benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 310089
  2. Yazar: LEYLA YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, bazı yeni 1-(2-aril-2-okzoetil)-2-[(morfolin-4-il)tiyoksometil]benzimidazol türevlerinin sentezi ve antikanser etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için, 2-(klorometil)benzimidazolden, Willgerodt-Kindler reaksiyonu ile 2-[(morfolin-4-il)tiyoksometil]benzimidazol oluşturulmuş, daha sonra bu bileşik bazı 2-bromo asetofenon türevleriyle, aseton içinde potasyum karbonat varlığında reaksiyona sokularak, sonuç bileşikleri elde edilmiştir. Bileşiklerin yapıları; FT-IR ve 1H-NMR, 13C-NMR ve MS spektral analiz verileri yardımıyla aydınlatılmıştır.Bileşiklerin antikanser aktiviteleri, C6, MCF-7 ve A549 tümör hücreleri üzerinde MTT, BrdU yöntemi kullanılarak ve akım sitometrisi ile ölçülmüştür. Test sonuçlarına göre bileşiklerin MCF-7 ve C6 hücrelerine A549 hücrelerinden daha fazla aktivite gösterdiği ve aralarında en aktif bileşiklerin 6, 7, 9 ve 12 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca fenil halkası üzerinde 4-kloro sübstitüenti taşıyan bileşik 9'un C6 ve A549 hücrelerine standart ilaçlar Cisplatin ve Doksorubisin'den daha aktif olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of some new 1-(2-aryl-2-oxoethyl)-2-[(morpholine-4-yl)thioxomethyl]benzimidazole derivatives and investigation of their anticancer activities were aimed in this work. Thus, 2-[(morpholine-4-yl)thioxomethyl]benzimidazole was synthesized from 2-(chloromethyl)benzimidazole by Willgerodt-Kindler reaction, then it was reacted with some ? -bromoacetophenone derivatives in acetone in the presence of potassium carbonate to give final products. The structure of the compounds obtained were elucidated by using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS spectral data analysis results.Anticancer activity studies of the compounds were evaluated against C6, MCF-7 ve A549 tumor cell lines. The activity of the compounds were measured with MTT, BrdU method and using flow cytometry. According to the activity results, it was observed that the compounds showed greater activity on MCF-7 and C6 cells than A549 cells and the most active compounds were 6, 7, 9 and 12. It was also seen that the compound 9 bearing 4-chloro substituent on phenyl ring, had greater activity on C6 and A549 cell lines comparing with standard drugs Cisplatin and Doxorubicin.