Bazı yeni tiyazolin türevlerinin sentezleri ve antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
The synthesis of some novel thiazoline derivatives and the investigation of their antimicrobial activities
- Tez No: 310088
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Medisinal kimyada, antimikrobiyal ilaç tasarlama ve geliştirme çalışmalarında, hidrazon yapısı taşıyan tiyazolin türevi bileşikler büyük önem kazanmıştır.Bu çalışmada, hidrazon yapısı taşıyan yeni tiyazolin türevleri sentezlenmiş ve bu bileşiklerin antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır.1-(Ariltiyoasetil)-4-aril tiyosemikarbazitlerin 2-bromoasetofenon türevleri ile reaksiyonu sonucu N'-(3,4-diariltiyazol-2(3H)-iliden)-2-(ariltiyo)asetohidrazit türevleri elde edilmiştir. Bu bileşiklerin yapıları, kızıl ötesi (IR), 1H-nükleer manyetik rezonans (1H-NMR), 13C-nükleer manyetik rezonans (13C-NMR), kütle spektrumları (MS) ve elementel analiz ile aydınlatılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin S. aureus, L. monocytogenes, E. coli, P. aeruginosa, M. luteus, B. subtilis, A. parasiticus, P. chrysogenum, T. harzianum, A. ochraceus, F. solani, F. moniliforme, F. culmorum ve C. albicans'a karşı antimikrobiyal etkileri değerlendirilmiştir.Antibakteriyel etki çalışmaları, B-5, B-22 ve B-40 bileşiklerinin P. aeruginosa'ya karşı streptomisin kadar etkili olduklarını göstermiştir.Sonuç bileşiklerinin tamamı, T. harzianum, A. ochraceus, F. solani, F. moniliforme, F. culmorum ve C. albicans'a karşı kayda değer antifungal etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In medicinal chemistry, thiazoline derivatives bearing hydrazone moiety have gained great importance in antimicrobial drug design and development.In this study, new thiazoline derivatives bearing hydrazone moiety were synthesized and the antimicrobial effects of these derivatives were investigated.N'-(3,4-Diarylthiazol-2(3H)-iliden)-2-(arylthio)acetohydrazide derivatives were obtained by the reaction of 1-(arylthioacetyl)-4-aryl thiosemicarbazides with 2-bromoacetophenone derivatives. The structures of these compounds were elucidated by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS spectra and elemental analysis.The synthesized compounds were evaluated for their antimicrobial activities against S. aureus, L. monocytogenes, E. coli, P. aeruginosa, M. luteus, B. subtilis, A. parasiticus, P. chrysogenum, T. harzianum, A. ochraceus, F. solani, F. moniliforme, F. culmorum and C. albicans.Antibacterial activity studies revealed that compounds B-5, B-22 and B-40 were as effective as streptomycin against P. aeruginosa.All compounds exhibited significant antifungal activity against T. harzianum, A. ochraceus, F. solani, F. moniliforme, F. culmorum and C. albicans.