Spor okullarına devam eden 8-12 yaş grubu çocuklara verilen beslenme eğitiminin çocukların beslenme bilgi ve alışkanlıklarına etkisi
The effects of nutrition education on nutrition knowledge and behaviors of children aged 8-12 who attend sport schools
  1. Tez No: 310102
  2. Yazar: BANU EROĞUZ DEMİRÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı spor yapan çocuklara verilen beslenme eğitimi ve geliştirilen materyal ile beslenme bilgi düzeyini artırmak ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmaktır. Yarı deneysel olarak gerçekleştirilen çalışmaya gönüllü olarak katılan voleybol spor okuluna devam eden 8?12 yaş 78 kız öğrenci eğitim ve kontrol grubu olarak 2' ye ayrılmıştır. Eğitim öncesi tüm öğrencilere aynı anda beslenme bilgi düzeylerini ve alışkanlıklarını sorgulamaya yönelik olarak araştırmacının geliştirdiği anket uygulanmıştır. Eğitim grubuna; eğitime ilaveten 6 hafta süresince kullanmaları için geliştirilen eğitim materyalleri dağıtılmıştır. 6 hafta sonra anketler tüm öğrencilere aynı anda tekrarlanarak veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to increase the nutrition knowledge and to create perdurable changes in children?s behavior with nutrition education and educational material which was created by the researcher. A quasi-experimental design was utilized with 78 volunteer female participants aged 8-12 who were attending a volleyball school. Volunteers were divided into two groups, as education and control group. All the participants took a questionnaire which was formed by the researcher to identify their nutrition knowledge and attitudes before the education. Education materials were given to education group to study at homes with their families during 1.5 months in order to support the education. After 1.5 months, the same questionnaire was given to the education group and the results were re-evaluated.