14?16 yaş erkek basketbolcularda tek eklemli kuvvet çalışmaları ile çok eklemli fonksiyonel kuvvet çalışmalarının performansa etkilerinin karşılaştırılması
The effects of single joint exercies and multi-joint functional strength exercises on performance of children aged 14-16 male basketball players
- Tez No: 310103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, 14-16 yaş erkek basketbolcularda kondisyon makinesi ve serbest ağırlıklarla yapılan kuvvet antrenmanlarının basketbol performansına etkisinin incelenmesidir.Araştımaya adelosan dönemi 27 sporcu katılmıştır. Test öçümleri 26 sporcu ile tamamlanmıştır.Uygulama grubu, 9 sporcu kondisyon makinesiyle, 9 sporcu serbest ağırlıklarla uygulanan 8 haftalık (haftada 2 gün, günde 1 antrenman saati) kuvvet antrenmanına katılmıştır.Kontrol grubu (9 Sporcu) 8 haftalık sürede basketbol teknik ve taktik antrenmana katılmıştır. Her grup çalışma öncesi ve sonrası motor beceri ve teknik testlere tabii tutulmuştur. Grupların ön test ve son test değerleri Wilcoxon(Non-parametric),gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Kruscal-Wallis(Non-parametric) testi kullanılmıştır.Analiz sonuçlarına göre; 8 haftalık süreç sonunda kondisyon makinesi ve kontrol grubunda dikey sıçrama değerlerinde anlamlı gelişme görülmezken, serbest ağırlık grubunda dikey sıçramada anlamlı gelişim gözlenmiştir (p.05).Elde edilen bulgular ışığında adelosan dönemi sporcularda uygulanan 8 haftalık serbest ağırlık grubuna uygulanan kuvvet antrenmanın 30 metre sürat, şut ve pas testi dışında serbest ağırlık grubunda dikey sıçrama üzerine olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to investigate the effects of the strength trainings, performed with the use of condition machine and free weights by 14-16 year-old male basketball players, on basketball performance.27 adolescent basketball players participated in the study. Test measurements were completed with 26players.Application group, 9 of them with condition machines, 9 of them with free weights, joined a 8 week-force (strength) training (2 days per week, training hours 1 a day) The control group (9 players) also participated in a 8-week basketball technical and tactical training. Each working group has been tested before and after the trainings for the motor skills and technique. While comparing between the groups? pre-and post-test values Wilcoxon(Non-parametric)test was used and while comparing the groups, Kruscal-Wallis(Non-parametric)test was used. According to the results of the analysis, at the end of the 8-week period while there was no significant improvement in the vertical leap values for the machine and control groups, a significant improvement was observed in the vertical bounce for the free weights group (p .05) in 30-meter sprint, shooting and passing tests. Acoording to the analysis of the data obtained during the study, it can be said that the 8-week strength training which was applied to the free weights group of the adolescent basketball players had beneficial effects on vertical jump smash but not on the 30-meter sprint, and past test.