Semptomatik temporomandibular eklem internal düzensizliklerinde artrosentez ve artrosentez+hyalüronik asit uygulamasının temporomandibular eklem sinoviyal sıvısındaki önemli proenflamatuvar sitokin seviyeleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The assessment of the effects of arthrocentesis and arthrocentesis+hyaluronic acid injection on important proinflammatory cytokine levels in tmj synovial fluid in symptomatic tmj internal derangements
  1. Tez No: 310118
  2. Yazar: SAİME SERAP MOROĞLU ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma; semptomatik TME internal düzensizliği olan hastalarda, artrosentez ve artrosentez sonrası uygulanan hyalüronik asitin sinoviyal sıvıdaki proenflamatuvar sitokinler üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. TME bölgesinde ağrı ve ağız açmada kısıtlılık şikayeti ile başvuran ve konservatif tedaviye cevap alınamayan 30 hasta çalışmaya dahil edildi ve randomize olarak iki gruba ayrıldılar. Hastaların başlangıçtaki sinoviyal sıvı örnekleri alındıktan sonra birinci gruba artrosentez+ hyalüronik asit (HA), ikinci gruba ise artrosentez+serum fizyolojik (SF) uygulanmıştır. Dört hafta sonra artrosentez uygulaması tekrarlanmış ve işlemden önce sinoviyal sıvı örnekleri alınmıştır. Ağız açıklığının 38 mm'den fazla olması ve ağrının başlangıçtaki duruma göre azalması tedavinin başarı kriteri olarak kabul edilmiştir. Yapılan biyokimyasal analizler sonucunda total protein değerleri yüksek olan 1 hasta HA grubundan, 5 hasta ise SF grubundan çıkarılmıştır. Alınan örnekler içindeki sinoviyal sıvının gerçek miktarı bilinemeyeceğinden IL-6, TNF-? ve IL-8 değerleri protein değerlerine bölünerek standardize edilmiştir.Klinik başarı durumu ile sitokin seviyeleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde IL-6 için 1. hafta ve 1. aydaki değişimler her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı olmasa da HA uygulanan grupta 3. ayda IL-6 düzeylerinin klinik olarak başarılı olanlarda azaldığı görülmektedir. TNF-? düzeyleri ise 1. haftada, HA uygulanan grupta klinik olarak başarılı olan ve olmayan tüm hastalarda anlamlı derecede azalırken, SF grubunda ise istatistiksel olarak anlamsız düzeyde yükselmiştir. Birinci ve 3. ayda ise TNF-?, HA uygulanan ve başarılı olan grupta azalmaktadır. IL-8 ise HA ve SF gruplarının ikinci seanslarında yükselmiştir.Sonuç olarak literatürde sadece irrigasyonun sitokin eliminasyonunda yeterli olduğu belirtilse de, HA uygulamasının yalnızca irrigasyona göre IL-6 ve TNF-? eliminasyonunda daha etkili olduğu görülmüştür. IL-8'in ise TME patolojisinde primer olarak etkili olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is planned to assess the effect of arthrocentesis and hyaluronic acid injection after arthrocentesis on proinflammatory cytokines in synovial fluid in patients with TMJ internal derangement. Thirty patients with the complaints of pain in TMJ region and limitation in mouth openings, were included in the study and randomly divided into two groups. After the initial synovial fluid samples were taken, the first group of patients was administered hyaluronic acid following arthrocentesis (HA) and the second group was administered saline solution following arthrocentesis (SF). Four weeks later, arthrocenteses were repeated and synovial fluid samples were taken prior to the procedure. Mouth openings being greater than 38 mm and reduction in pain by the initial state were adopted as the criteria of treatment success. As a result of biochemical analyses, 1 patient from HA group and 5 patients from SF group, with excessive values for total protein, were excluded. Due to the actual amount of the synovial fluid in the samples taken could not be known, IL-6, TNF-? and IL-8 values were standardized by being divided into protein values. Assessing the relationship between cytokine levels with clinical success status, although changes in the 1st week and 1st month for IL-6 in both groups were not statistically significant, decreased IL-6 levels of patients with clinical success in the HA group was observed in the 3rd month. In the 1st week, while TNF-? levels of all patients with and without a clinical success in the HA group significantly decreased, in the SF group they increased to a statistically insignificant level. TNF-? in the 1st and 3rd months decreased in patients with success in the HA group. IL-8 was elevated in the second sessions of the HA and SF groups. Consequently, although the literature indicates that only irrigation is adequate for cytokine elimination, HA injection compared to the irrigation-only, seems to be more efficient in IL-6, TNF-? elimination. IL-8 is not thought to be primarily effective in the pathology of TMJ.