Dental okluzal faktörlerin temporomandibular eklem üzerine olan ortopedik etkisinin çeşitli radyolojik yöntemlerle araştırılması
The Investigation of orthopedic affect of the dental occlusal factors to TME with the various radiological methods
- Tez No: 48679
- Danışmanlar: PROF.DR. DERVİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-55- ÖZET Bu araştırmada okluzal faktörlerin, kondilin glenoid fossadaki konumuna herhangi bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya 1991-94 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, diş, çene hastalıkları ve cerrahisi kliniğine TME bölgesinde ağrı, ses, kitlenme, hareket kısıtlılığı, kliking gibi şikayetlerle başvuran 418 hasta ile, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde 1992-94 yıllan arasında okuyan 613 öğrenci dahil edilmiştir. Toplam 1031 bireyin klinik gözlem ve detaylı anamnezi, takiben kondilin glenoid fossa içindeki herhangibir iatrojenik pozisyonunu elimine etmek için posterior desteğin azaldığı, diş eksikliği molar restorasyonu ve alt molarlarda devrilme, ortodontik tedavi hikayesi olmayan ve okluzal dengeleme yapılmamış TME bozukluğu olan 43, herhangi bir TME bozukluğu olmayan 45 birey seçilerek toplam 88 vakanın sağ ve sol TME lerinin komputerize tomografileri araştırma kapsamına alınmıştır. Alınan sagittal kesitlerde kondilin glenoid fossa içerisindeki en dar anterior ve posterior intraartiküler mesafeler milimetrik olarak ölçülerek, anterior, posterior ve konsantrik olarak değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar istatiksel yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda asemptomatik CL I ve CL III malokluzyonlu bireylerin kondilleri konsantrik çıkarken, CL II Div 1 malokluzyonlu bireylerde kondil CL I malokluzyonlulara oranla daha anteriorda, CL II Div 2 de ise CL I malokluzyona göre daha posteriorda çıkmıştır. MPD'li ve subluksasyonlu bireylerde kondilin konsantrik veya konsantriğe meğilli olduğu gözlenirken bilateral internal düzensizliğe sahip bireylerde, kondil posteriorda unilateral internal düzensizliğe sahip bireylerde ise asemptomatik taraftaki kondil, semptomlu tarafın pozisyona benzer bir konumda olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-56- SUMMARY In this study whether the occlusal factors affect the localization of the condyle in the glenoid fossa have been investigated. 418 patients who admitted to oral and maxillofacial surgery department of Gazi University, Dental Faculty between 1991-94 years with pain, sound, locking, moving restriction, clicking complaints and 613 volunteer students who study in Dental Faculty of Gazi University between 1992-94 years have included to this study. To avoid any iatrogenic positioning of the condyles, the group was screened from a population of total 88 cases, 43 of them who have TMJ disorders and 45 of them who have normal TMJ functions without histories of orthodontic treatment or occlusal equilibration or any cast molar restorations, posterior occlusal support and tooth missing, tipping of lower molars following the clinical observation and detailed medical history of total 1031 persons. The right and left TMJ CT"s of these patients included to this study's extent. In the sagittal sections of CT, milimetric measurements were made of the subjective closest (narrowest) anterior and posterior radiographic interarticullar distances and following this the position of condyles were evaluated by anteriorly, posteriorly and concentricly moreover the results were evaluated by statistically. In conclusion the condyles of asymptomatic patients with CL I and CL III malocclusion were found in concentric position. In CL 2 Div I patients condyles were found to be anteriorly than CL I. In CL2 Div. II patients condyles were found (noticed) to be posteriorly than CL I. The condyls were in concentric position or had a tendency to be in concentric position in patients who had MPD or subluxation. The condyles were localized in posterior in the patients who had bilateral internal derangement. In the patients who had unilateral internal derangement the asymptomatic condyles were in the similar position with other condyles.