Temporomandibular eklem disfonksiyonlu hastalarda 20 yaş diş çekimi cerrahisinde 2 farklı çekim protokolünün eklem disfonksiyonları üzerine olan etkisinin araştırılması
An ınvestigation on the effect of two different third molar extraction protocols on joint dysfunction ın patients with tmj dysfunction
  1. Tez No: 384314
  2. Yazar: MERVE NUR KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE CAMBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Temporomandibular Eklem Disfonksiyonlu Hastalarda 20 Yaş Diş Çekimi Cerrahisinde 2 Farklı Çekim Protokolünün Eklem Disfonksiyonları Üzerine Olan Etkisinin Araştırılması“Gömülü 20 yaş dişleri”ve“Temporomandibular eklem disfonksiyonları”(TMD) her ikisi de toplumda sıklıkla karşımıza çıkan ve yaşam kalitesini etkileyen sorunlardır. Literatürde 20 yaş diş çekiminin yaratmış olduğu travmanın temporomandibular eklem üzerine olan etkilerini anlatan bir çok çalışma bulunmaktadır. Ancak mevcut bir TMD (temporomandibular eklem disfonksiyonu) bulunan hastalarda 20 yaş diş çekimi cerrahisinin yaratacağı travmanın var olan bu TMD sorununu hangi boyutta etkileyeceği konusunda bir çalışma bulunmamaktadır. Bunu araştırmak amacıyla; çalışmamızda farklı iki yaklaşımla, birinci grupta alt ve üst 20 yaş dişleri aynı seansta ikinci grupta ise alt ve üst 20 yaş dişlerinin 1 er hafta ara verilerek 2 farklı seansta çekimi yapılmış ve mevcut disfonksiyondaki etkileri araştırılmıştır. Bütün hastalarda Maksimum ağız açıklığı (MAA), lateral ve protrüziv hareketler ve eklem şikayetleri (EŞ) değerlendirilmiştir. Eklem şikayetlerinin belirlenmesi için VAS (visual analog scale) üzerinde düzeyin işaretlenmesi yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilecek veriler Lisanslı SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin normallik testleri sonucunda iki gruplu karşılaştırmalarda Student t testi ve/veya Mann-Whitney U testi, 3 ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda Anova ve/veya Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Zamana göre değişimleri değerlendirmek için ise bağımlı gruplarda t testi ve/veya wilcoxen işaret testi kullanılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı fark bulunmamakla beraber değerler kendi içinde incelendiğinde; eklem problemi olan hastalarda semptomatik alt ve üst gömülü 20 yaş diş çekimi planlanıyor ise; bu dişlerin çekimin eklem problemini daha da arttırmamak amacıyla ayrı seanslara bölünerek ve eklem dinlendirilerek yapılmasının daha faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
An Investıgatıon On The Effect Of Two Different Third Molar Extraction Protocols On Joint Dysfunction In Patients With Tmj Dysfunction“Impacted third molars”and“Temporomandibular joint disorders”are issues that are often encountered in society and are effecting the quality of life. There are many studies abouth the effect of trauma created by impacted third molar surgery on TMJ. However there is no literature revealing the trauma created by impacted third molar surgery in already existing TMD. In order to investigate this; two different approaches have been applied such as in the first group upper and lower impacted third molar teeth have been extracted in the same session, where as in the second group a one week intervals has been set in between the two extractions. As a results; the effect of surgical trauma on the existing TMJ problem in both groups has been evaluated. In all patients; maximum mouth opening (MMO), lateralt and protrüziv movement and TMJ complaints (TC) were evaluated. For determining TMJ complaints VAS (visual analog scale) has been used. The results have been evaluated statistically by a licensed SPSS 20.0 software package, Student's t test and / or Mann-Whitney U test, ANOVA, Kruskal-Wallis H test, t-test and / or mark wilcox test. Although statistical analysis revealed no significancy, the evaluation of the results proved, that it would be preferable to extract the impacted third molars by setting a one week interval. So as; it can be considered that resting the TMJ would make a possitive effect on the existing TMJ problem. Eventually; if symptomatic upper and lower third molar extraction is scheduled in patients with existing TMJ problems, it would be logical to perform the operation in two different sessions so as to avoid the increase of the already present problem.