İnternal temporomandibular eklem bozukluğu tedavisinde enjekte edilebilen platelletten zengin fibrin ve kortikosteroid enjeksiyonlarının etkinliğinin incelenmesi
The evaluation of the efficacy of injectable platelet-rich fibrin and corticosteroid injections in the treatment of internal temporomandibular joint disorders
  1. Tez No: 973046
  2. Yazar: SEDA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ERGEZEN ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, redüksiyonlu disk deplasmanı tanısı almış temporomandibular eklem bozukluğu olan ağrılı hastalarda, tek doz ve tek seans uygulanan intraartiküler kortikosteroid ve enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin enjeksiyonlarının klinik etkinliğinin retrospektif karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, retrospektif, karşılaştırmalı ve gözlemsel bir nitelikte olup, Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na 2021–2022 yılları arasında temporomandibular eklem ağrısı nedeniyle başvuran ve unilateral intraartiküler enjeksiyon tedavisi (enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin veya kortikosteroid) uygulandığı kayıt altına alınan hastaların elektronik dosyaları ve klinik takip formları üzerinden yürütülmüştür. Çalışma Helsinki Bildirgesi'ne uygun şekilde planlanmış ve Başkent Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Araştırma Kurulu tarafından onaylanmıştır. (D-KA23/24) Preoperatif manyetik rezonans görüntüleme ile unilateral redüksiyonlu disk deplasmanı tanısı konmuş, standart protokole uygun şekilde 2 ml enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin ya da 40 mg liyofilize toz metilprednizolon + 2 ml prilokain karışımı intraartiküler enjeksiyon uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Klinik değerlendirme parametreleri; maksimum ağız açıklığı miktarı, lateral mandibular hareket miktarı, ağrı düzeyi ve klik sesi varlığı şeklinde belirlenmiş ve hastalar preoperatif, postoperatif 1. hafta, 1. ay ve 3. ay dönemlerine ait verileri mevcut olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analizlerde genelleştirilmiş doğrusal karma etkili modeller ve post-hoc analizi kullanılmıştır. Bulgular: Her iki grupta da maksimum ağız açıklığı miktarı, lateral mandibular hareket miktarı, ağrı düzeyi değerlerinde postoperatif süreçte anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir (p<0,001). Kortikosteroid enjeksiyonu yapılan hasta grubunda ağrı skorlarındaki düşüş daha erken dönemde başlarken, enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin enjeksiyonu yapılmış grupta bu azalma daha geç başlamış ancak daha belirgin süreklilik gösteren şekilde gerçekleşmiştir. Tedavi etkinliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Her iki grupta da maksimum ağız açıklığı anlamlı şekilde artmış olup, kortikosteroid grubunda 35,2 mm'den 38,9 mm'ye çıkarak en büyük artış ilk haftada gerçekleşmiş, i-PRF grubunda ise 37,2 mm'den 41,2 mm'ye ulaşarak en belirgin artış 1–3. ay arasında kaydedilmiştir (p<0,001). Klik sesi sıklığında her iki grupta da azalma eğilimi görülmüş, ancak bu değişiklik istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Lateral hareketin sağ ve sol yönleri arasında güçlü korelasyon saptanmış (r=0,58), bu durum tek taraflı uygulanan enjeksiyonun bilateral fonksiyonel kazanım sağladığını göstermiştir. Sonuç: İntraartiküler kortikosteroid ve enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin enjeksiyonları, redüksiyonlu disk deplasmanı bulunan temporomandibular eklem hastalarında kısa ve orta vadede ağrı kontrolü ve fonksiyonel iyileşme açısından etkili yöntemlerdir. Kortikosteroid enjeksiyonu hastalarda hızlı semptomatik rahatlama sağlarken, enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin biyolojik iyileşme süreçlerini destekleyerek uzun süreli fonksiyonel fayda sunmaktadır. Bu nedenle, enjekte edilebilen plateletten zengin fibrin tedavisi, minimal invaziv uygulamalar arasında güvenli ve etkili bir biyolojik alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to retrospectively evaluate and compare the clinical effectiveness of single-dose, single-session intra-articular injections of corticosteroids and injectable platelet-rich fibrin in patients with painful temporomandibular joint disorder diagnosed with disc displacement with reduction. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective, comparative, and observational analysis. It was conducted through the review of electronic medical records and clinical follow-up forms of patients who presented with temporomandibular joint pain to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Başkent University, between 2021 and 2022, and who underwent unilateral intra-articular injection therapy (injectable platelet-rich fibrin or corticosteroid). The study was planned in accordance with the Declaration of Helsinki and approved by the Research Ethics Committee of Başkent University, Faculty of Medicine and Health Sciences (D-KA23/24). Patients with a preoperative diagnosis of unilateral disc displacement with reduction confirmed by magnetic resonance imaging were included. All patients received intra-articular injections following the standard protocol: either 2 ml of injectable platelet-rich fibrin or a mixture of 40 mg lyophilized powdered methylprednisolone with 2 ml prilocaine. Clinical evaluation parameters included maximum mouth opening, lateral mandibular movement, pain intensity, and presence of joint clicking. Patients were included in the study if they had available records for the preoperative period and postoperative follow-ups at 1 week, 1 month, and 3 months. Statistical analyses were performed using generalized linear mixed-effects models and post-hoc analysis. Results: In both groups, significant postoperative improvements were observed in maximum mouth opening, lateral mandibular movement, and pain scores (p<0.001). Pain reduction occurred earlier in the corticosteroid group, whereas in the i-PRF group, the decrease started later but demonstrated a more sustained pattern. No statistically significant difference was detected between the two groups in terms of overall treatment efficacy (p>0.05). Maximum mouth opening increased significantly in both groups: in the corticosteroid group, it improved from 35.2 mm to 38.9 mm, with the greatest gain observed during the first postoperative week; in the i-PRF group, it increased from 37.2 mm to 41.2 mm, with the most pronounced improvement recorded between the 1st and 3rd months (p<0.001). A decreasing trend in joint clicking frequency was noted in both groups; however, this change did not reach statistical significance (p>0.05). A strong correlation was observed between right and left lateral movements (r=0.58), indicating that unilateral injections contributed to bilateral functional improvement. Conclusion: Intra-articular injections of corticosteroids and injectable platelet-rich fibrin are both effective methods for achieving short- and medium-term pain control and functional improvement in patients with temporomandibular joint disorders involving disc displacement with reduction. While corticosteroid injection provides rapid symptomatic relief, injectable platelet-rich fibrin supports biological healing processes and offers long-term functional benefits. Therefore, injectable platelet-rich fibrin can be considered a safe and effective biological alternative among minimally invasive treatment options for temporomandibular joint disorders.