Mine matriks türevi ve otojen kemik grefti ile tedavi edilen periodontal defektlerde dişeti oluğu sıvısı transformıng growth factor-ß1 ve alkalen fosfataz seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of gingival crevicular fluid transforming growth factor-ß1 and alkaline phosphatase levels after treatment of intrabony periodontal defects by the use of enamel matrix derivatives with autogenous bone graft
- Tez No: 310129
 - Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada kronik periodontitisli hastalardaki kemik içi periodontal defektlere mine matriks türevleri (M.M.T.)+otojen kemik grefti (O.K.G.) kombinasyonu uygulanarak klinik ve radyografik parametreler ile dişeti oluğu sıvısı (D.O.S.)'nda transforming growth factor-ß1 (T.G.F.-ß1) ve alkalen fosfataz (A.L.P.) seviyeleri üzerine olan etkisinin araştırılması ve sadece M.M.T. ve sadece flep uygulaması ile karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışma kapsamına dahil edilen 12 hastada 30 adet kemik içi defekt M.M.T.+O.K.G., M.M.T. ve sadece flep (kontrol) uygulanan gruplara rastgele dağıtıldı. Operasyondan önce ve 6 ay sonra plak indeks, gingival indeks, sondalamada kanama, sondalama derinliği, rölatif ataşman seviyesi, rölatif dişeti kenarı seviyesi (R.D.K.S.) ölçüldü, standart radyografilerde defekt dolum yüzdesi hesaplandı. Operasyondan hemen önce ve 7, 14, 30, 90 ve 180 gün sonra D.O.S. toplandı ve T.G.F.-ß1 ile A.L.P. seviyeleri ELISA ile araştırıldı. Operasyondan 6 ay sonra tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı klinik iyileşmeler görüldü (p0.05). Sonuç olarak, M.M.T.+O.K.G. ile M.M.T. gruplarının ölçülen tüm klinik ve radyografik parametrelerdeki değişimleri benzer olmakla birlikte kontrol grubuna kıyasla üstündü. Çalışmamızın bulguları, D.O.S. T.G.F.-ß1 ve A.L.P. seviyelerinin rejeneratif iyileşmenin erken döneminde artış gösterdiğini ancak M.M.T. uygulamasının ilave bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate the effects of enamel matrix derivatives (E.M.D.) combined with autogenous bone graft (A.B.G.) application in chronic periodontitis patients with intrabony defects on clinical and radiographic parameters and gingival crevicular fluid (G.C.F.) transforming growth factor-ß1 (T.G.F.-ß1) and alkaline phosphatase (A.L.P.) levels and, to compare with E.M.D. alone and open flap debridement (O.F.D.) procedures. A total of 30 deep intrabony defects in 12 patients were randomly treated with E.M.D.+A.B.G., E.M.D. alone or O.F.D.. Clinical parameters including plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth, relative attachment level and recession were recorded at baseline and 6 months post-surgery. Intrabony defect fill (DF) percentage was calculated on the standardized radiographs. T.G.F.-ß1 and A.L.P. levels were evaluated in G.C.F. just before surgery and 7, 14, 30, 90, 180 days after surgery using ELISA.