Teobromin, mine matriks protein türevi, kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat ve deniz tuzunun ortodontik braketler etrafındaki minenin remineralizasyonuna etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of effect of theobromine, enamel matrix protein derivative, casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate and sea salt on enamel remineralization around orthodontic brackets
  1. Tez No: 447153
  2. Yazar: HATİCE BAHÇE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EVREN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, insan daimi dişleri üzerinde teobromin, mine matriks türevleri (Emdogain), kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP), flor ve deniz tuzunun ortodontik braketlerin altındaki ve çevresindeki remineralizasyon etkinliğini değerlendirmektir. 90 adet çekilmiş insan premolar dişi rastgele 6 gruba (n=15) ((kontrol (K), teobromin (T), CPP-ACP (C), Emdogain (E), flor (F) ve deniz tuzu (D)) ayrılmıştır. Bütün örneklere Transbond XT ile braket yapıştırılmış, braketlerin çevresinde sadece oklüzal ve servikalde olmak üzere pencereler bırakılmıştır. Ağız ortamının taklit edilmesi amacıyla 30 gün boyunca pH siklusu gerçekleştirilmiş ve deney gruplarına remineralizasyon materyalleri 30 gün süresince günde 1 kez 3 dk. boyunca uygulanmıştır. Kalsiyum (atomik %Ca), fosfor (atomik %P) miktarları ve %Ca/P oranları SEM ile birlikte çalışan enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate and compare the potential of theobromine, enamel matrix derivatives (Emdogain), casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP), fluoride (NaF) and sea salt, under similar in-vitro conditions to prevent incipient caries lesions under and next to orthodontic brackets on teeth. Ninety extracted human premolars were randomly allocated to 6 groups (n=15) (control (K), theobromine (T), Emdogain (E), CPP-ACP (C), fluoride (F), and sea salt (D)). All brackets were bonded with Transbond XT and all teeth were coated with nail varnish, only leaving a window on occlusal and cervical enamel around the brackets. All groups were subjected to a pH cycle for 30 days and each day the tested materials were applied for 3 minutes to specific samples. The extent of remineralization in each group was assessed by using energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) working with SEM and calcium (atomic %Ca), phosphor (atomic %P) contents and %Ca/P ratios were calculated. In all regions except the region BTOrt, %Ca values and %Ca/P ratios in T, E, C, F and D groups were significantly high compared to control group (p0.05). In conclusion, the applied remineralization materials in all test groups showed a positive effect. New remineralization materials such as theobromine, enamel matrix derivatives and sea salt could be used during fixed orthodontic treatment to prevent white spot formation and as an alternative therapy to provide remineralization.