Çekilme tipi defektlerin tedavisinde mine matriks türevi etkinliğinin klinik değerlendirilmesi
Clinical efficiency of enamel matrix derivative in the treatment of recession type defects
  1. Tez No: 115948
  2. Yazar: TÜMAY ÖZKAYA ÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 669
Özet
6.0ZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2002 TÜMAY ÖZKAYA ÖNEM Çekilme Tipi Defektlerin Tedavisinde Mine Matriks Türevi Etkinliğinin Klinik Değerlendirilmesi Mine matriks türevi kullanımının, kemik içi defektlerde kemik rejenerasyonunu artırdığı kanıtlanmıştır, ancak, dişeti çekilmesi tedavisindeki yararlarını değerlendiren çok az karşılaştırmalı klinik çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada dişeti çekilmesi tedavisinde koronale kaydırılan flep ile birlikte EMD (KKF+EMD) kullanımının ve subepitelial bağ dokusu greftinin (KKF+BDG) klinik etkinliği değerlendirildi. Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniği'ne tedavileri için başvuran hastalar arasından, sistemik olarak sağlıklı, üst çene kanin ve premolar dişler bölgesinde bilateral Miller sınıf I veya II dişeti çekilmesi bulunan 14 gönüllü hasta seçildi. Toplam 16 çift, bilateral defekte rastgele seçim yapılarak bir tarafa koronale kaydırılan flep ile birlikte mine matriks türevi (KKF+EMD), kontralateraline ise koronale kaydırılan flep ile birlikte bağ dokusu grefti (KKF+BDG) uygulanarak açığa çıkan kök yüzeylerinin kapatılması hedeflendi. İlgili dişlerin periodontal durumu; plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), papil kanama indeksi (PKI), sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman düzeyi (KAD) ve dentin hassasiyeti (DH) ölçümleri ile değerlendirildi. Ayrıca dişeti çekilme miktarı (DÇM), genişliği (DÇG), keratinize dişeti miktarı (KDM) ve yapışık dişeti miktarı (YDM) değerleri elde edildi. Klinik parametreler başlangıçta, l.,2.,3.,4.haftalarda ve 2.,3.,4.,5.ve 6. aylarda kaydedildi. Çalışmanın sonucunda, her iki grupta da DÇM ve DÇG'nde azalma ve klinik ataşman kazancı olduğu görülürken, KKF+BDG tekniğinin KKF+EMD tekniğine göre kök kapanma yüzdesi (sırasıyla %73.25 ve %53.56) ve keratinize dişeti miktarı bakımından daha başarılı sonuçlar sağladığı tespit edilmiştir (p0.05). 47Bu çalışmadan elde edilen veriler, dişeti çekilmesinin tedavisinde koronale kaydırılan flep ile birlikte mine matriks türevi kullanımının, subepitelyal bağ dokusu grefti uygulamasına göre ek yarar sağlamadığını ortaya koymaktadır. 48
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2002 TÜMAY ÖZKAYA ÖNEM Clinical Efficiency of Enamel Matrix Derivative in The Treatment of Recession Type Defects The use of enamel matrix derivative (EMD) has already been proven to improve bone regeneration in intrabony defects, however, there is only a few comparative studies assessing its efficacy in the treatment of gingival recessions. In this study, clinical effectiveness of two techniques, coronally advanced flap in combination with EMD (CAF+EMD) versus subepithelial connective tissue graft (SCTG), was assessed for gingival recession treatment. Fourteen systemically healthy volunteer patients with bilateral Miller's Class I or II gingival recession defects in maxillary canine-premolar area were selected from patients referred to Periodontology Clinic at the University of Selçuk School of Dentistry for their periodontal treatments. A total of 16 bilateral defects were randomly treated either with CAF+EMD or SCTG using standard mucogingival surgical procedure. Periodontal status of defect associated teeth were evaluated by plaque index (PI), gingival index (GI), papillary bleeding index (PBI), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), dentinal hypersensivity (DH). Additionally, clinical measurements regarding recession defects included, gingival recession depth (RD), recession width (RW), width of keratinized gingiva (WKG), attached gingiva (AG), each measured at mid-buccal area to the nearest 0.5mm. Measurements were taken at baseline, 1st, 2nd, 3rd, 4th weeks and 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th months. Both groups demonstrated decreased RD, WGR measurements and gain of CAL at the end of the study, however, mean root coverage (%73.25 versus %53.56) achieved and increase of WKG were significantly greater for SCTG when compared to CAF+EMD (p0.05). 49Data obtained from this study suggest that the use of EMD in combination with CAF does not seem to improve clinical outcomes of gingival recession treatment when compared to SCTG. 50