Farklı dental materyallerde sükrozlu ve sükrozsuz in situ oluşan oral biyofilmin kazeinfosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat ile etkileşiminin taramalı elektron mikroskobunda incelenmesi ve fluorid salımıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Sem examination of the interaction between CPP-ACP and in situ oral biofilm formation on dental materials in the presence of sucrose and the evaluation of the correlation between their fluoride release
- Tez No: 310131
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ R. MENTEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk diş hekimliğinde kullanılan dental materyallerin üzerinde normal, sükrozlu ve sükroz+CPP-ACP'li ortamda oluşan biyofilm tabakasının miktarını mine ile kıyaslamalı olarak incelemek ve bu dental materyallerdeki fluorid salımının biyofilm oluşumuna etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde 7 kişinin üst çenesi için hazırlanan apareylerin palatinal kısımlarına 5x5x2 mm boyutlarında 1 er adet Fuji Triage, Fuji IX, Helioseal F, Dyract Extra dental materyal örnekleri ve kontrol grubu olarak da insan diş minesi yerleştirildi. Aynı apareyler aynı bireylere her seferinde örnekler değiştirilerek üç farklı koşulda 4'er gün süreyle kullandırıldı. Grup I'de; normal florada Grup II'de sükrozlu florada ve Grup III' te ise sükroz+ CPP ACP'li florada dental materyaller ve diş minesi üzerinde oluşan biyofilm tabakası içeren örnekler apareylerden çıkarılarak SEM görüntüleme yöntemi ile değerlendirildi. Çalışmanın ikinci bölümünde ise aynı dental materyallerin 4 gün süre ile fluorid salımları fluorid elektrodu ile ölçüldü. Bu dental materyaller üzerinde oluşan biyofilm tabakası ve fluorid salımları arasındaki korelasyon değerlendirildi. En az biyofilm oluşumu mine üzerinde gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the the amount of biofilm that was formed in presence of Sucrose, Sucrose+CCP ACP and normal oral enviroment on dental materials used in pediatric dentistry as compared to enamel and also to assess the correlation between the fluoride release of these dental materials and biofilms. In the first part of this study dental material samples from Fuji Triage, Fuji IX Extra, Helioseal F , Direct Extra and human enamel as a control, 5x5x2 in size were placed to palatinal part of removable appliance prepared for upper jaws of seven people.The same appliance was used in three different conditions for 4 days in each person. Samples from dental materials and enamel on which biofilm was formed in Group I normal flora, Group II Sucrose flora and Group III Sucrose+CCP ACP flora were taken of from appliances and analyzed by SEM imaging. In the second part of the study fluoride release from the same dental materials were measured by fluoride ione selective electrode for 4 days.The correlation between biofilm formed on dental materials and fluoride fluoride released was evaluated.