Farklı cila yöntemlerinin yeni geliştirilmiş restoratif materyaller üzerinde fluorid salınımı, yüzey pürüzlülüğü ve bakteri adezyonuna olan etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of different polishing methods on the fluoride release, surface roughness and bacterial adhesion of the newly developed restorative materials
- Tez No: 426596
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çocuk diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan ve fluorid salınımı yapabilen restoratif materyaller; diş sert dokularının çevresinde, mikrobiyal dental plak ve tükürükte düşük düzeyde ve sürekli olarak fluorid iyonunun bulunmasını sağlayarak çürük oluşumunu engellemektedirler. Fluorid salınımı yapan restoratif materyallerde görülen dezavantajları gidermek ve özelliklerini geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalar devam etmektedir. Restorasyonların başarılı ve uzun ömürlü olması için uygun bitirme ve cila işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bunun için üretilmiş birçok bitirme ve cila sistemleri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iki farklı cila sisteminin (Sof-Lex™/3M ve Enhance®/PoGo™/Dentsply), beş farklı restoratif materyal (BEAUTIFIL®II/Shofu, GCP Glass Fill/GCP, AmalgomerTM CR/Advanced Health Care, Dyract® XP/Dentsply, GC Fuji IX GP®/GC) üzerinde uygulanmalarının, materyallerin fluorid salınımlarına, yüzey pürüzlülüklerine ve bakteri adezyonuna olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada kullanılan beş farklı restoratif materyalin fluorid salınımı ölçümleri için her birinden 8 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde 21'er adet, yüzey pürüzlülüğü ölçümleri için her birinden 10 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde 21'er adet, bakteri adezyon deneyi için ise her birinden 8 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde 21'er adet olmak üzere olmak üzere toplam 315 adet örnek hazırlanmıştır. Tüm deneyler için her bir restoratif materyalden hazırlanan 21'er adet örnek üç alt gruba ayrılmıştır. 7'şer adet örneğin tüm yüzeyleri Sof-Lex™ ile 7'şer adet örneğin yüzeyi ise Enhance®/PoGo™ ile cilalanmıştır. Geriye kalan 7 örnek şeffaf bant ile hazırlandıktan sonra yüzeyine herhangi bir cila işlemi uygulanmamıştır. Fluorid salınım ölçümleri için hazırlanan örnekler 3 ml de-iyonize su içeren plastik test tüplerine konularak ölçüm zamanına kadar 37oC'lik etüvde bekletilmiştir. Materyallerin fluorid düzeyleri 1., 2., 3., 7., 14., 21. ve 28. günlerde iyon selektif elektrod yöntemi ile ölçülmüştür. Yüzey pürüzlülüğü deneyi“Mahr Perthometer M1”yüzey profilometresi kullanılarak, her bir örnek yüzeyinin 3 farklı noktasından ölçülerek gerçekleştirilmiş ve ortalama Ra değeri belirlenmiştir. Bakteri adezyon deneyi için örnekler hazırlandıktan sonra tüm materyaller ayrı ayrı paketlenip hidrojen peroksit (H2O2) gaz plazma sterilizasyon yöntemi ile steril edilmiştir. Örneklerin üzerinde kazanılmış pelikıl oluşması için örnekler steril tükürük ile inkübe edilmiştir. Pelikıl oluştuktan sonra örneklerin üzerine S. mutans kültüründen elde edilen bakteri süspansiyonu ilave edilmiş ve 4 saat 37oC'de inkübe edilmiştir. Materyallerin yüzeyinde görülen S. mutans yoğunluğu spektrofotometre ile ölçülmüştür. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra çoklu grupların tekrarlayan ölçümlerinde tekrarlayan varyans analizi, , alt grup karşılaştırmalarında Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Sonuçlar, anlamlılık p0.05). En yüksek yüzey pürüzlülüğü değeri GCP Glass Fill materyalinin kontrol grubunda görülürken, en düşük yüzey pürüzlülüğü değeri Dyract XP materyalinin kontrol grubunda bulunmuştur. GCP Glass Fill materyali dışındaki materyal gruplarında kontrol alt gruplarında yer alan örneklerin yüzey pürüzlülüğü değerlerinin, iki farklı cila sistemine göre belirlenen alt gruplarda elde edilen yüzey pürüzlülüğü değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Fluoride-releasing dental materials which are frequently used in pediatric dentistry, prevent carious formation providing the maintenance of low and constant level fluoride in the saline, microbial dental plaque and surronding dental tissue. Studies are continue to improve the properties and resolve the limitations of fluoride releasing dental materials. Applying proper finishing and polishing materials is necessary to obtain successful and long-lasting restorations. There are many manufactured finishing and polishing systems for this purpose. The aim of this study was to evaluate the effect of two different polishing systems (Sof-Lex™/3M ve Enhance®/PoGo™/Dentsply) on the fluoride release, surface roughness and bacterial adhesion of five different restorative materials (BEAUTIFIL®II/Shofu, GCP Glass Fill/GCP, AmalgomerTM CR/Advanced Health Care, Dyract® XP/Dentsply, GC Fuji IX GP®/GC). This study was carried out on five different restorative materials, three hundred and fifteen specimen were used. 8 mm diameter and 2 mm height twenty-one specimens of each material were prepared for fluoride release and bacterial adhesion experiment, 10 mm diameter and 2 mm height twenty-one specimens were prepared for surface roughness experiment. The twenty-one specimens from each material were divided into three groups for all experiments. First group (n=7) were polished with Sof-Lex™ and the second group (n=7) were polished with Enhance®/PoGo™. The control group (n=7) received no polishing treatment after being cured under the Mylar strip. The specimens were placed in plastic test tubes containing 3 ml of de-ionized water and were put into an incubator at 370C. Fluoride release was determined at 1st, 2nd, 3rd, 7th,14th,21st and 28th days with using a fluoride ion-selective electrode connected to an ion analyzer. Surface roughness measurements were carried out by using“Mahr Perthometer M1”surface roughness-measuring instrument. Three measurements in different directions were recorded for every specimen for each group, and the mean Ra value was determined for each specimen. For bacterial adhesion experiment, every specimen for each group was packed up separately and sterilized with hydrogen peroxide gas plasma sterilization. The specimens were incubated with sterilized saliva to stimulate the formation of an acquired salivary pellicle After formation of pellicle, bacterial suspension which was prepared from S. mutans culture was added to specimens and incubated 4 hours at 37°C. S. mutans density on the surface of materials was measured with spectrophotometre. The statistical analysis was performed with NCSS 2007 software program. Data were analysed by using the descriptive statistical methods (mean average, standart deviation, median, interquartil range). Newman Keuls and Tukey multiple comparison tests were also performed. The level of significance was set at p0.05). The highest surface roughness value was observed in the control subgroup of GCP Glass Fill material, the lowest surface roughness value was observed in the control subgroup of Dyract XP material. The surface roughness value of control subgroups of the material groups except GCP Glass Fill material was less than the other subgroups comprising polishing systems and the difference was statistically significant (p0.05).