3b yazıcılarda üretilen dental daimi restoratif materyallere farklı aşamalarda uygulanan glazür işleminin renk stabilitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the effect of glaze application at di̇fferent stages on the color stabi̇li̇ty of dental permanent restorative materi̇als produced by 3D pri̇nters
  1. Tez No: 912621
  2. Yazar: AHMET NARİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR EZMEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu çalışma ile optik glazürün 3B daimi restoratif materyale son kürleme öncesi uygulayarak optik glazür ile restoratif materyal arasındaki bağlantının artırılması ile materyalin renk stabilitesinin arttırılması amaçlandı. Aynı zamanda klinikte freze edilerek sonradan yapılan ikinci optik glazür uygulamasının materyal üzerinde etkisi de araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 124 adet CR (Crowntec; Saremco Dental AG, İsviçre) ve 124 adet VS (VarseoSmile Crown plus; BEGO Bremen, Almanya) olmak üzere iki farklı 3B daimi restoratif reçine kullanılarak toplamda 248 adet disk şeklinde (10x15 mm) örnek hazırlandı. Bu örnekler son kürleme yapılan ve yapılmayan olarak iki alt gruba ayrıldı. Son kürleme işlemi sonrası örneklere; mekanik polisaj (MP) veya optik glazür (SO) (Optiglaze Color, Clear HV, GC Corporation, Japonya) uygulandı. Son kürleme işlemi yapılmayan örnekler ise optik glazür uygulaması sonrası son kürleme işlemine tabi tutuldu (ÖO). ÖO grubuna dahil olan disklerin yarısı frezelendi ve tekrar optik glazür işlemi uygulandı (ÖOF). Toplamda 8 alt grup oluşturuldu (n=31). Bu çalışmada tüm renk ölçümleri 65D aydınlatma koşulunda 5500 K'lı ışık kaynağı altında spektrofotometre (Vita Easyshade) kullanılarak yapıldı. Her bir örnek öncesi spektrofotometre kalibre edildi ve her bir örneğin merkezinden 3 ölçüm yapıldı. Yapılan 3 ölçümün L, a ve b değerleri kaydedildi ve 3 ölçümün ortalama L, a ve b değerleri hesaplandı. Başlangıç renk ölçümleri yapılan örnekler termal yaşlandırma cihazında 10000 yaşlandırma döngüsüne tabi tutuldu (+5- +550C). Termal yaşlandırma sonrası her 3B daimi restoratif reçine grubunda MP, SO, ÖO ve ÖOF yüzey işlemleri uygulanmış örneklerden 1'er adet örnek Fe-SEM görüntülemesi için rastgele seçildi. Termal yaşlandırma sonrasında ikinci renk ölçümleri yapıldı. Örnekler, 3 farklı renklendirici sıvı (Yapay tükürük, Kırmızı şarap, Kahve) içerisine konularak 30 gün bekletildi. 30 günün sonunda üçüncü renk ölçümleri yapıldı. Kaydedilen değerler vi kullanılarak CIEDE2000 (∆E00) formülü ile hesaplandı. Daha sonra belirlenen L, a, b ve ∆E00 istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmada, yaşlandırma sonrası ve 30. gün ∆E00 değerleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to enhance the bond between the optical glaze and the 3D permanent restorative material by applying the optical glaze before the final curing, thereby improving the color stability of the material. Additionally, the effect of a secondary optical glaze application, performed after milling in the clinic, on the material was also investigated. Materials and Methods: A total of 248 disk-shaped samples (10x15 mm) were prepared using two different 3D permanent restorative resins: 124 CR (Crowntec; Saremco Dental AG, Switzerland) and 124 VS (VarseoSmile Crown Plus; BEGO Bremen, Germany). Samples were divided into two subgroups: those with final curing and those without. After the post-cure process, mechanical polishing (MP) or optical glaze (LO) (Optiglaze Color, Clear HV, GC Corporation, Japan) was applied to the samples. Samples without post-cure were underwent the post-cure process after the application of optical glaze (BO). Half of the disks in the BO group were milled and then subjected to a secondary optical glaze application (BOF). A total of 8 subgroups were formed (n=31). All color measurements in this study were performed under 65D illumination conditions with a 5500 K light source using a spectrophotometer (Vita Easyshade). The spectrophotometer was calibrated before measurement and three measurements were performed. The L, a, and b values were recorded, and the mean L, a, and b values were calculated. After the initial color measurements, the samples were subjected to 10,000 thermal aging cycles (+5°C to +55°C). After thermal aging, one sample of MP, LO, BO, and BOF surface treatment groups for each 3D permanent restorative resin was randomly selected for Fe-SEM imaging. After thermal aging, secondary color measurements were performed. The samples were then immersed in three different staining solutions (artificial saliva, red wine, and coffee) for 30 days. At the end of the viii 30 days, the third color measurements were performed. The recorded values were used to calculate color differences using the CIEDE2000 (∆E00) formula. Subsequently, statistical analysis was conducted on the L, a, b, and ∆E00 values.