Herpes sımplex vırus tip 1 viral proteinleri ile yüklenmiş dendritik hücrelerin balb/c farelerde deneysel akut ve latent herpes sımplex vırus enfeksiyonunu önlemedeki rolü
Role of murine dendritic cells loaded with herpes simplex virus proteins in preventing experimental acute and latent herpes simplex virus infection in babl/c mice
- Tez No: 310195
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dendritik hücreler (DH), antijen sunan hücrelerin (ASH) en önemli üyesidir. Kemik iliğindeki kök hücrelerden köken alan DH'ler bağışıklık sisteminin gözcüler olacakları dokulara göç ederler. Primer T hücre yanıtını başlatma kabiliyetleri wardır. Ayrıca B ve T lenfoditleri de uyarabilirler. Çalışmamızda kemik iliğinden elde edilen ve tip 1 herpes simplex virus (HSV-1) un kısmen saflaştırılmış proteinleri ile yüklenen dendritik hücrelerin (DH/HSV-1) Balb/c farelerde akut ve latent HSV-1 enfeksiyonuna karşı koruyuculuk kapasiteleri değerlendirildi. Deri altı ve periton içi enjeksiyondan ziyade kas içi verilen DH/HSV-1 aşısının akut/letal HSV-1 enfeksiyonunu veya ayrıca latent enfeksiyon tesisini, sağ kalım ve trigeminal gangliyonda virus saptanması bulguları ile desteklendiği kadar, tamamen önlediği görüldü. Kısmen saflaştırılmış HSV-1 proteinlerinin alüminyum hidroksit adjuvantı ile birlikte verildiği aşı ile karşılaştırıldığında, DH/HSV-1 aşısının akut ve latent enfeksiyona karşı koruma sağlamasında gelişen anti-HSV-1 antikor yanıtına bağlı olduğu görüldü. Zira DH/HSV-1 aşısı büyük miktarlarda anti-HSV-1 antikor oluşturabildi. Bu sonuç, DH/HSV-1 aşısının humoral ve hücresel bağışıklık yolağını uyardığını düşündürmektedir. Verilerimiz genel olarak, in vitro şartlarda viral proteinlerle yüklenmiş dendritik hücre aşılarının genital herpes ve ayrıca HBV, HCV ve HIV gibi kronik viral enfeksiyonlara karşı aşı tasarımları için bir örnek olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dendritic cells (DCs) are the most potent antigen presenting cells (APC) of the immune system. Derived from the stem cells in the bone marrow, DCs migrate to the tissues where they become sentinels of the immune system. They have the ability to initiate primary T-cell responses and can also stimulate both T nad B lymphocytes during an immune response.We have evaluated the ability of bone-marrow derived dendritic cells loaded with herpes simplex virus type 1 (DC/HSV-1), to induce protective immunity against acute/lethal and latent infection with HSV-1 in Balb/c mice. Intramuscular but not subcutaneous or intraperitoneal administrations of DCs pulsed with partially purified HSV-1 proteins gave rise to complete protection against lethal challenge as well as establishment of latent infection as assessed by death and virus recovery from the trigeminal ganglions, respectively. Our findings suggested that the protection afforded was dependent on the antigens being presented by the DCs as the vaccination with partially purified HSV-1 proteins adjuvanted with aluminum hydroxide was not as efficient as the DC/HSV-1 vaccine. It was shown that the immunity was not associated with antibody production since DC/HSV-1 as opposed to HSV-1/ALH vaccine produced more, HSV-1 specific antibody, suggesting that DC/HSV-1 vaccine stimulates humoral side as well as cellular side of the immune system. Overall, our results may have some impact on the design of vaccines against genital herpes as well as chronic viral infections like HBV, HCV and HIV.