In Vitro Parkinson hastaliği modelinde herpes simpleks glikoprotein b'nin nekroptozis yolaği üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of herpes simplex glycoprotein b on the necroptosis pathway in In Vitro Parkinson's disease model
  1. Tez No: 954916
  2. Yazar: BERFU ŞURA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET PINAR ERKEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Parkinson hastalığı (PH) motor disfonksiyon ile karakterize progresif seyirli ve görülme sıklığı yaşla birlikte artan bir nörodejeneratif bir hastalıktır. PH'deki hızlı artış hastalığın bireyler ve toplum üzerindeki yükünü artırmakta ve etkili tedavi seçeneklerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Hastalık patolojisinin temelinde beynin substantia nigra pars compacta bölgesinden başlayarak santral sinir sistemi (SSS) boyunca yayılan dopaminerjik nöron kaybı yer almaktadır. Bununla birlikte, alfa sinüklein (α-Syn) proteininin yanlış katlanması, mitokondriyal disfonksiyon, oksidatif stres, nöroinflamasyon ve programlanmış hücre ölümü gibi çeşitli moleküler mekanizmaları da bulunmaktadır. Yeni çalışmalarda hastalığın patogenezi inflamasyon temelli ve kaspazlardan bağımsız bir programlanmış hücre ölüm mekanizması olan ''nekroptozis'' ile ilişkilendirilmiştir. Nekroptozis reseptörle etkileşime giren serin protein kinazlar (RIPK1ve RIPK3) ve psödokinaz gibi karışık soy kinaz alanı (MLKL) proteinleri üzerinden ilerlemektedir. Diğer taraftan, viral enfeksiyonların, özellikle Herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1)'in, nöroinflamasyonu ve farklı hücre ölümü süreçlerini tetikleyerek nörodejeneratif hastalıkların ilerlemesinde etkili olabileceği ileri sürülmektedir. Bu tezin amacı SH-SY5Y hücre hattı kullanılarak 1-metil-4-fenilpiridinyum (MPP+) ile oluşturulan in vitro PH modelinde Herpes simpleks glikoprotein B (HSV-gB)'nin nekroptozis yolağı üzerinden hücre ölümüne etkilerini araştırmaktır. Ayrıca, nekroptozisi spesifik olarak inhibe eden RIPK1 inhibitörü nekrostatin (Nec-1) kullanılarak, HSV-gB'nin etkilerinin nekroptozis üzerinden gerçekleşip gerçekleşmediği araştırılmıştır. Bu kapsamda tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α), dopamin, RIPK1, RIPK3, MLKL protein seviyeleri ölçülerek nekroptozisin aktivasyonu değerlendirilmiştir. Sitotoksisite değerlendirilmiş; MPP+ için inhibitör konsantrasyon 20 (IC20) dozu 70,22 µM, HSV-gB için ise 193,0405 pg/ml bulunmuştur. Deney grupları: 1. kontrol; 2. MPP+ ; 3. HSVgB (HSV); 4. Nekrostatin-1 (NEC) grubu; 5. HSVgB + MPP+ (HM) grubu; 6. MPP+ + Nec-1 (MN) grubu; 7. HSV-gB + Nec-1 grubu (HN); 8. MPP+ + HSV-gB + Nec-1 (HMN) grubu olarak tasarlanmıştır. Sonuçlar, HSV-gB'nin in vitro PH modelinde nekroptozis yolaklarını aktive ederek TNF-α üretimini artırabileceğini ve bu etkinin Nec-1 ile kısmen baskılanabildiğini göstermiştir. Ayrıca, MPP+ ve HSV-gB'nin birlikte güçlü inflamatuvar yanıt oluşturduğu; nekroptozisin PH patogenezinde hücre ölümü ve inflamasyon açısından kritik bir rol oynayabileceği ortaya konmuştur. Bulgular, RIPK1 inhibitörlerinin nörotoksisite ve viral etkilerle mücadelede potansiyel terapötik stratejiler sunabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease with a progressive course characterized by motor dysfunction and its incidence increases with age. The rapid rise in PD incidence exacerbates the burden on individuals and society, necessitating the development of effective therapeutic options. The underlying pathology involves dopaminergic neuron loss that begins in the substantia nigra pars compacta and spreads throughout the central nervous system (CNS). Additionally, several molecular mechanisms including misfolding of alpha-synuclein (α-Syn) protein, mitochondrial dysfunction, oxidative stress, neuroinflammation, and programmed cell death contribute to disease progression. Recent studies have linked PD pathogenesis to inflammation-based, caspase-independent programmed cell death known as“necroptosis”. Necroptosis progresses through receptor-interacting serine/threonine-protein kinases RIPK1 and RIPK3, and mixed lineage kinase domain-like protein (MLKL). Furthermore, viral infections, particularly Herpes simplex virus type 1 (HSV-1), have been proposed to trigger neuroinflammation and various cell death processes, influencing the progression of neurodegenerative diseases. The aim of this thesis is to investigate the effects of Herpes simplex glycoprotein B (HSV-gB) on cell death via the necroptosis pathway in an in vitro PD model induced by 1-methyl-4-phenylpyridinium (MPP+) using the SH-SY5Y cell line. In addition, the RIPK1 inhibitor necrostatin (Nec-1), which specifically inhibits necroptosis, was used to investigate whether the effects of HSV-gB were mediated through necroptosis. Activation of necroptosis was assessed by measuring levels of tumor necrosis factor alpha (TNF-α), dopamine, RIPK1, RIPK3, and MLKL proteins. Cytotoxicity evaluations determined the inhibitory concentration 20 (IC20) as 70.22 µM for MPP+ and 193.0405 pg/ml for HSV-gB. Experimental groups were designed as follows: 1) control; 2) MPP+; 3) HSV-gB (HSV); 4) Necrostatin-1 (NEC); 5) HSV-gB + MPP+ (HM); 6) MPP+ + Nec-1 (MN); 7) HSV-gB + Nec-1 (HN); 8) MPP+ + HSV-gB + Nec-1 (HMN).Results demonstrated that HSV-gB could activate necroptosis pathways and increase TNF-α production in the in vitro PD model, with this effect partially inhibited by Nec-1. Moreover, co-treatment with MPP+ and HSV-gB elicited a robust inflammatory response, underscoring the critical role of necroptosis in PD pathogenesis concerning cell death and inflammation. These findings support the potential of RIPK1 inhibitors as therapeutic strategies against neurotoxicity and viral effects in PD.