Klinik örneklerden izole edilen mycobacterium tuberculosis kompleks suşlarının sekonder antitüberküloz ilaçlara direncinin agar proporsiyon yöntemi ile araştırılması.
Investigation the resistance of mycobacterium tuberculosis complex strains isolated from clinical specimens against secondary antituberculosis drugs by using agar proportion method
- Tez No: 310194
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ocak 2007-Ocakt 2011 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Mikobakteriyoloji Laboratuvarında izole edilen M. tuberculosis complex suşlarında amikasin ve siprofloksasine direnç oranlarının belirlenmesidir. Primer antitüberküloz ilaçların tümüne duyarlı (22) ve bir ya da daha fazlasına dirençli (24) M. tuberculosis izolatlarının amikasine ve siprofloksasine in-vitro duyarlılıkları agar proporsiyon yöntemi ile belirlenmiştir. Siprofloksasin için direnç oranı % 8,7 bulunmuş, amikasine dirençli suş belirlenememiştir. ÇİD-TB suşlarının oluşturduğu enfeksiyonların tedavisinde sekonder ilaç direncinin bilinmesi ÇİD-TB hastaların tedavi protokollerinin planlanması, tedavi başarısının artırılması için bir zorunluluk olduğunu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate ciprofloxacin and amikacin resistance rates of M. tuberculosis complex strains isolated from clinical specimens in the Mycobacteriology Laboratories of Karadeniz Technical University Hospital between January 2007 January 2010. In vitro susceptibility for amikacin and ciprofloxacin of 22 M. tuberculosis isolates susceptible to all primary antituberculosis drugs and of 24 isolates resistant to one or more primary antituberculosis drugs was determined by agar proportion method. The rates of resistance to ciprofloxacin was found to be 8,7 %, amikacin-resistant strains could not be identified. As it is important to know the resistance rates to secondary drugs for the treatment of MDR-TB, for planning of treatment protocols of MDR-TB patients, improving treatment success.